ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
Prbn.cz :: sociln s pro zpravodaje z ulice

Barva grantovho jablka - film Sergeje Paradanova - objednejte si esk DVD

ZNA :: E-SHOP - objednejte si esk DVD

OVLÁDÁNÍ
Kompletní seznam recenzí filmů na DVD najdete ve sloupku vpravo. Kliknutím na název filmu bude načtena aktuální recenze.

 
 
NEPŘEHLÉDNĚTE!
Všech 32 zde publikovaných recenzí vzniklo v první polovině roku 2002. Od podzimu 2002 jsem recenze přestal psát, proto se od tohoto data obsah této stránky již nemění (stručné recenze disků, vždy nazvané "Na vlastní oči", zařazuji od podzimu 2002 přímo na hlavní stránku v rámci aktuálního zpravodajství). Pozor - všechny recenze jsou ponechány v původní podobě, to znamená, že některé údaje v nich uvedené již nemusí odpovídat realitě (např. ceny recenzovaných disků, informace o dalších existujících DVD uvedených režisérů atd.).

ANIMA MUNDI

Miramar 1998. Vydáno v USA. NTSC. Regionálně nekódováno (region 0).
30 minut. Barevný. Widescreen 1,85:1 (neanamorfní letterbox). Stereo (PCM 48Khz 16 bit stereo). Žádné bonusy.

     Zatím jediný film Godfrey Reggia dostupný na DVD vyšel v USA už před čtyřmi roky a dnes je na většině amerických internetových shopů bohužel beznadějně vyprodán, což není při jeho ceně 12 dolarů žádným překvapením. Je to škoda, protože není regionálně kódován, takže jeho "prohánění" po tuzemských přehravačích by jinak nic nebránilo.

     Na rozdíl od dvou slavných Reggiových celovečerních dokumentů, Koyaanisqatsi (1983) a Powaqqatsi (1987), je Anima mundi (1992) pouze středometrážním filmem. Informační zdroje se různí v tom, zda byl snímek už od počátku zamýšlen v této krátké podobě či zda jde o sestřih materiálu původně připravovaného pro závěrečnou část filmové trilogie a takto zkompletovaného ve chvíli, kdy vyschly finanční zdroje potřebné k dalšímu natáčení. Zajímavým detailem je osoba střihače filmu, v současnosti velmi agilního českého režiséra Miroslava Janka.

     Citátem z Platona o "produchovnělém světě" uvozený snímek je poskládaný ze záběrů různých "forem života", od prvoků pod mikroskopem přes všemožné zástupce zvířecího světa (nejvíc se natáčelo v Africe). Stejně jako oba celovečerní filmy se Anima Mundi obejde bez jediného slova komentáře a i zde tvoří doprovod obrazu přímo pro film napsaná působivá hudba Philipa Glasse. Ve filmu se objevuje řada fascinujících záběrů umocněných Reggiovým oblíbeným zpomalením obrazu, sotva se vám však pomalý rytmus snímku dostane pod kůži a začne vás vtahovat do svého vnitřního světa, přijde utnutý konec... I torzovitá podoba filmu však obdivovatele Reggiovy tvorby musí nadchnout, už jen kvůli pro něj typickým drobným detailům, jakým je např. úžasně realizovaný finální záběr běžící lvice.

Technicky jde o nepříliš vydařený disk od malé firmy Miramar. Na DVD dokonce není ani obvyklé základní menu, firma se neobtěžovala ani s bookletem. Zvuk je podán v průměrně znějícím stereu, kvalita obrazu ničím nezaujme, ale ani neurazí. 
seznam recenzí
 

 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2024, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil