ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 8.280
(23. sezóna
259 / 2024
neděle
15. září 2024


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
Vyšlo/vyjde (pro týdny od 9.9. do 22.9. 2024)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí filmy Motorkáři (The Bikeriders, 2023) Jeffa Nicholse (Universal/MagicBox) a Django (2024) Olgy Malířové Špátové (MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zajímavějších novinek na BD i UHD obešel, v týdnu příštím je na BD ohlášen snímek Motorkáři (The Bikeriders, 2023) Jeffa Nicholse (Universal/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.9. 2024/

Dějiny čtení
     •   "Tvůrci, kteří se sice v příběhu tak úplně nedrželi faktů, kladli velký důraz na autentickou rekonstrukci kostýmů a kulis i na organické zakomponování ukázek z Mozartových oper, které zachycují průběh zkoušek i samotná představení. Opera je díky strhující choreografii a nápadité scénografii představena jako živé a divácky přitažlivé umění. Dodnes se najdou diváci, kteří právě ´Amadeovi´ vděčí za probuzení zájmu o klasickou hudbu a operu (sám se mezi ně počítám). Nemluvě o vynikající Ondříčkově kameře a mistrovské práci se zvukem, střihem a hudbou (viz památná scéna komponování Requiem)." Čtyřicet let od premiéry filmu Amadeus (1984) Miloše Formana připomněl v H7O Milan Valden. Více tady.
       •   "Služba ´Max´ v přehledu stávajícího plánu předplatného uvádí, že tarif za 132 korun i za 145 korun je pouze ´přechodný´ a bude převeden na Standard, který už ale vyjde na 219 korun. Problém je v tom, že nikdo ze zákazníků  neví, co s nimi bude. Budou převedeni na Standard a o ´doživotní´ slevu tak přijdou – a pokud, tak kdy k převodu na dražší předplatné dojde? Anebo k žádné změně nedojde a webové stránky ´Max´ uživatele bezdůvodně mystifikují?" O změnách tarifů videotéky HBO Max napsal v Chipu Jakub Fišer. Více tady.
       •   "Kvůli scéně noční můry, kdy protagonista nahlédne pod kapotu auta a málem je jím pozřen, oslovil Herz dalšího svého talentovaného kolegu, Jana Švankmajera. Ten si tehdy kvůli omezeným možnostem vlastní autorské tvorby přivydělával jako trikař a výtvarník na Barrandově. Na pražských jatkách postupně sehnal srdce, játra, žaludek nebo krkavice, které mu nejvíc připomínaly hadice k motoru. Vše bylo napájeno krví, kterou vůz skrze plynový pedál vysával z chodidla řidiče. Díky mechanickému systému se vnitřnosti navíc hýbaly jako živé. Ve výsledném sestřihu, zmasakrovaném cenzurou, vidíme jen zlomek toho, co ze Švankmajerovy mysli vzešlo a co by si nejspíš nezadalo s nechutnými hybridy biologického organismu a stroje ze zahraničních body hororů jako ´Videodrom´, ´Tetsuo´ nebo ´Titane´." O okolnostech vzniku snímku Upír z Feratu (1981) Juraje Herze napsal ve Filmovém přehledu Martin Šrajer. Více tady.
       •   "Mnohé rodiče jistě naštve moje následující myšlenka. Důvod, proč kina mají pořád na nájem + energie a já se můžu i na Vysočině ocitnout v poloprázdném sálu na povedeném hororu/thrilleru ´Longlegs´, je ten, že za mě ty peníze utratí právě oni. Nekončící ochota solit desítky dolarů a tisíce korun tu navzdory mastným cenám vstupenek jistě je. Jinak by ´V hlavě 2´ a ´Já, padouch 4´ nedaly v pokladnách celkem 2,5 miliardy dolarů globálně, respektive 220 milionů korun u nás. Letos se tedy v plné nahotě ukazuje, že jsou animáky (samozřejmě až na výjimky) tím dost možná posledním neselhávajícím tahákem, který jakž takž vyrovnává očividný úbytek teenagerů v kinech. Ty s jejich neustále klesajícím prahem pozornosti už tolik nelákají blockbustery, což je oproti letům 2000–2019 velikánský rozdíl." Šest důvodů, proč kina nezkrachují a budeme do nich chodit i za deset let, vypsal ve stejnojmenném textu v Moviezone Jiří Pospíšil. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.9. 2024/

Patnáct kovových let
     Letošek je rokem jednoho nenápadného výročí - před 15 lety, tedy v roce 2009, dorazilo na tuzemský trh první BD zabalené ve steelbooku (Gladiátor Ridleyho Scotta), tedy v kovové krabičce, která titulu díky limitovanému nákladu dodává na sběratelské atraktivitě a vzhledem k často podařenému grafickému provedení je v některých případech dokonce schopná motivovat i k nákupu BD čistě jen "kvůli obalu". Nástup steelbooků na český trh byl ale extrémně pomalý, v následujících dvou letech jich totiž vyšlo pouhých 5 (v roce 2010 filmy Zjizvená tvář, 2012 a Salt a v roce 2011 snímky Terminator: Salvation a Captain America: První Avenger) a zlomem bylo až léto roku 2012, od kterého se datuje pravidelný přísun 1 až 2 kusů steelbooků měsíčně, v drtivé většině případů z produkce majors. Netuším, zda si někdo vede evidenci kolik BD-steelbooků se v ČR oficiálně prodávalo, můj odhad je ale cca 200 za uplynulých 15 let. Jediný relevantní údaj je starý už dekádu, kdy všechny tehdy v ČR vydané steelbooky spočítal e-shop Filmarena a vyšlo mu, že od roku 2009 (Gladiátor) do poloviny září roku 2014 dovezli tehdejší distributoři do tuzemských obchodů 77 steelbooků.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.9. 2024/

Restaurovaná Morgiana
     Obdivovatele tvorby Juraje Herze čeká doslova snové září - zatímco dnes má v kinech premiéru restaurovaný snímek Petrolejové lampy (1972), Národní filmový archiv nečekaně oznámil, že na konci téhož měsíce představí další režisérův dokončený restaurovaný titul, grinovskou adaptaci Morgiana (1972). Ta bude už třetím Herzovým restaurovaným filmem, protože před pěti lety měl na karlovarském festivalu premiéru obnovený snímek Spalovač mrtvol (1969). V souvislosti s Morgianou je vhodné zopakovat na Zóně už vícekrát zmíněnou informaci, že ještě před zahájením restaurování film vyšel na BD, a to dokonce třikrát. Jako první ho ve vysokém rozlišení před pěti lety zpřístupnilo německé Studio Hamburg, které disk vydalo v limitovaném nákladu 999 kusů (a přiložilo k němu i soundtrack s Fišerovou hudbou) a loni Morgiana na BD vyšla nejprve v Británii (Second Run) a následně i ve Francii (Artus Films).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.9. 2024/

Zmatený člověk čeká na porážku
     "Konzultant má ve Státech špatnou pověst. Snímek režisérské hvězdy Ridleyho Scotta podle původního scénáře vynikajícího spisovatele Cormaca McCarthyho je prý... o ničem. Konzultant skutečně je film problematický, zároveň jde ale o dílo, jež v mysli souznějícího diváka může žít dlouho," napsal před jedenácti lety o snímku Konzultant (The Counselor, 2013) Ridleyho Scotta v Lidových novinách Ondřej Štindl (celá recenze, z níž cituji i v názvu této zprávy, je k přečtení tady). Jeho v zásadě pochvalný "hlas" byl spíše výjimečný, mainstreamové recenze totiž byly povětšinou ryze vysmívavé a "vznešenějšími" filmovými periodiky byl snímek ignorován. Na DVD a BD vydala Konzultanta na jaře roku 2014 společnost 20th Century Fox a oba typy disků se tehdy prostřednictvím Bontonu dostaly i do zdejší distribuce. "Modrá" verze Konzultanta se v hlavních prodejních teritoriích prodávala i ve dvojdiskovém provedení, nabízejícím kromě kinoverze (117 minut) též o dvacet minut delší ´Extended Cut´, pro střední a východní Evropu (včetně ČR) byl ale lisován jen singldisk a prodloužený sestřih není s českou podporou k dispozici ani nikde v zahraničí. Léta v ČR vyprodaný Konzultant se letos do tuzemské distribuce vrátí, tentokrát ale jen na BD (opět pouze v kinoverzi) a ze zcela jinými logy a copyrighty na obalu - dolis deset let starého disku totiž v ČR v polovině října vydají stávající majitel Foxů, společnost Disney a její tuzemský distributor MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.9. 2024/

Citizen Buzzard
     Včera na mě na Facebooku při pátrání po jedné ztracené fotografii nečekaně vyskočil třináct let starý kratičký text, na který jsem už dávno zapomněl, ale i z odstupu mi přišel stejně vtipný jako v době, kdy jsem ho četl poprvé. Objevil se tehdy jen na facebookové verzi Zóny, a nedokáži se s ním "nepochlubit" i zde, na Zóně "klasické". Tehdejší text kopíruji níže a současně srdečně zdravím jeho autora, letitého a stále stejně vtipného čtenáře Zóny: "S bezkonkurenčně nejvtipnějším ´filmovým´ zážitkem s trafikantem se mi pochlubil Jaroslav Stuchlý ze Šumperka. Jakmile prodavač v novinovém stánku zjistil, že si prohlíží regál s filmovými DVD, jal se mu doporučovat ten den dodaný snímek Orsona Wellese slovy ´Teď tady mám ještě tohohle Občana Káněte´."
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.9. 2024/

Alexander IV
     Atypický tříhodinový "velkofilm" Alexander Veliký (Alexander, 2004) Olivera Stonea s Colinem Farrellem v titulní roli byl sice před dvaceti lety recenzenty vesměs vysmíván, je to ale jeden z nemnoha režisérových filmů, který bych měl chuť vídat opakovaně. Už tehdy jsem si říkal, že prapodivná nekonzistence kinoverze nasvědčuje výrazným producentským zásahům do střihu a čas mi dal za pravdu, protože Stone se k filmu opakovaně "vracel". První tzv. "režisérská" verze byla překvapivá, protože z původní metráže ubrala 9 minut, pod touto "matematikou" se ale odehrály mnohem radikálnější zásahy - Stone z kinoverze odstranil 18 minut a jiných devět přidal. V roce 2007 pak přišel Stone s radikálním sestřihem, označeným jako ´The Final Cut´, o 45 minut delším než kinoverze (v témže roce tato verze vyšla v Americe na BD pod názvem Alexander Revisited). Poslední sestřih (v délce 206 minut, tedy o 8 minut kratší než předchozí ´Final Cut´), označený tentokrát jako ´Ultimate Cut´, Stone osobně představil v roce 2013 na festivalu v Karlových Varech s tím, že teprve ten považuje za definitivní verzi filmu (o varské projekci tehdy nadšeně psali v HDMagu Anna Kopecká a Petr Semecký tady). Zatímco kinoverzi v tuzemsku na DVD vydala nedlouho po uvedení Alexandera do kin společnost SPI (disk distribuovala společnost HCE), Stoneův "ultimátní" sestřih vyšel celosvětově přičiněním společnosti Warner už jen na modernějším typu nosiče. Dvojdisková BD-verze, nabízející dva sestřihy filmu (kinoverze a 206 minut dlouhý ´Ultimate Cut´) s českými titulky (kinoverze je vybavena i dabingem), se v ČR prodávala v roce 2014 přičiněním MagicBoxu a týž distributor dávno vyprodaný dvojdisk letos nechal dolisovat a před několika dny ho bez jakéhokoliv avíza vrátil do prodeje.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.9. 2024/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 2.9. do 15.9. 2024)

     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga, 2024) George Millera (Warner/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevily filmy Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga, 2024) George Millera (Warner/MagicBox) a Kouř (1991) Tomáše Vorla v restaurované verzi (MagicBox) a na UHD snímky Furiosa: Sága Šíleného Maxe (Furiosa: A Mad Max Saga, 2024) George Millera (Warner/MagicBox), Americký gangster (American Gangster, 2008) Ridleyho Scotta (Universal/MagicBox), Big Lebowski (1998) bratří Coenových (Universal/MagicBox), E.T. - Mimozemšťan (E.T.: The Extra-Terrestrial, 1982) Stevena Spielberga (Universal/MagicBox), Casino (1995) Martina Scorseseho (Universal/MagicBox), Podraz (The Sting, 1973) George Roy Hilla (Universal/MagicBox), Spartakus (Spartacus, 1960) Stanleyho Kubricka (Universal/MagicBox), Hanebný pancharti (Inglourious Basterds, 2009) Quentina Tarantina (Universal/MagicBox) a Psycho (1960) a Ptáci (The Birds, 1963) Alfreda Hitchcocka (oba Universal/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.

Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.9. 2024/

Dějiny čtení
     •   "Dokument ´Dcery´ o čtveřici dívek připravujících se na taneční vystoupení v americké věznici, kde si odpykávají tresty jejich tátové, byl uveden a oceněn na mnoha festivalech včetně Sundance nebo Sheffieldu. Nyní je na Netflixu. Zúskostňující, vrstevnaté melodrama Todda Haynese ´Láska napříč věkem´ mělo premiéru vloni v Cannes. Českým kinům se vyhnulo. Teprve nyní jej u nás premiérově uvádí streamovací platforma Max. Na Maxu se objevila i klasika nového Hollywoodu, syrové drama ´Půlnoční kovboj´. Jediný snímek s nejpřísnějším ratingem X, který získal Oscara pro nejlepší film." V DOK Revue bylo zveřejněno zářijové "vydání" pravidelné rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
       •   "Mimořádně důležitá byla účast kameramana Stanislava Miloty na vzniku technického scénáře. Herz jeho přípravu později označil za náročnější než samotné natáčení. Důvodem byly právě Kopfrkinglovy promluvy, přeznívající přes hranice jednotlivých záběrů a sekvencí a mistrně sugerující jakousi spalovačovu vševládnost a všudypřítomnost v ději. Realizace tohoto postupu byla ovšem technicky možná jen za předpokladu, že se natáčení zcela vyhne jakýmkoli improvizacím. Takové pečlivé přípravě se Herz, ve filmu vlastně autodidakt, naučil už při předchozím asistování u Zbyňka Brynycha, teď se při ní setkal se stejným samoukem Milotou, který prošel podobnou školou praxe u starších kolegů. Odnesli si od nich řemeslnou preciznost, zároveň se však nijak nenechávali svazovat dosavadními dramaturgickými zvyklostmi či zaběhnutým vizuálním pojetím." O okolnostech vzniku snímku Spalovač mrtvol (1969) Juraje Herze napsal pro Forum 24 Jan Lukeš. Více tady.
       •   "Kniha prozrazuje, kam vlastně spěje současné uměnovědné badání. Autoři jednotlivých textů, kteří většinou působí na uměleckých školách, se snaží dospět k ´vědeckému´ přístupu – jakoby vytěsněním sama sebe. Jistěže se opírají o vlastní diváckou zkušenost a postřehy, které dokáží zapracovat do uceleného výkladu, avšak časté odkazy na přehršel zahraniční (přesněji: anglicky psané) literatury spíše nasvědčuje, že se chtějí pochlubit, kolik běžně nedostupných, ba neznámých materiálů prostudovali. Vyhýbají se tomu, aby zohlednili svůj osobní vkus a uplatnili jakákoli hodnotící kritéria. Je příznačné, že se mnohdy ani nedovíme, zda a nakolik je popisovaná díla oslovila, zda je považují za zdařilá a zda by je doporučili ke sledování. Z vlastních útržkovitých poznatků mohu jen usuzovat, že se ponejvíce jedná o spotřební, sériově a bez tvůrčí osobitosti vyráběné produkty, které zanikají v záplavě jiného nabízeného zboží. A snášené ´myšlenkové přesahy´ mi připadají jako umně našlehaná pěna či spíše zahuštěné výpary…" Kolektivní monografii Jižanská gotika v současných televizních seriálech, vydanou Nakladatelstvím NAMU, recenzoval v iLiteratuře Jan Jaroš. Více tady.
       •   "Přestože filmu vznikal mimo dohled státní cenzury, Švankmajer si před investory musel obhajovat svou autorskou vizi. Švýcarský producent požadoval zkrácení určitých sekvencí. Zdlouhavý, pro běžného diváka neatraktivní se mu jevil mj. úvod v Alenčině pokoji. Švankmajer na návrh reagoval poměrně rezolutně: ´Argument, že televizní divák je zhýčkaný, že když hned na začátku filmu se neděje něco atraktivního, začne přecvakávat na jiné kanály, je ryze komerční, a pokud vím, tak hned v začátku naší spolupráce bylo jasno, že Alenka nebude to, čemu říkáte komerční film.´ Švankmajer nakonec krácení zamezil a film realizovaný víceméně přesně podle jeho představ měl světovou premiéru v roce 1988 mimo soutěž na Berlinale. V srpnu téhož roku proběhla americká premiéra. O rok později získala ´Alenka´ cenu pro nejlepší celovečerní film v Annecy." O prvním celovečerním filmu čerstvého devadesátníka Jana Švankmajera Něco z Alenky (1988) napsal ve Filmovém přehledu Martin Šrajer. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.9. 2024/

Dokonale černá podívaná
     "Zásadní ženský snímek čtyřicátých let a bouřlivě krotký slaďák Michaela Curtize je adaptací úchvatně perverzního románu Jamese M. Caina (jenž se proslavil ´Pojistkou smrti´ a dílem ´Pošťák vždycky zvoní dvakrát´) a do podoby filmového scénáře ho přepsal Ranald MacDougall. Je to rovněž dokonale černá podívaná, která zpochybňuje dobové ideály o mateřské lásce a teple domácího krbu," píše se v kanonické knize ´1.001 filmů, které musíte vidět, než umřete´ o snímku Mildred Pierceová (Mildred Pierce, 1945) Michaela Curtize. Hereckým Oscarem pro Joan Crawfordovou oceněné drama subžánru "ženský noir" sice společnost Warner vydala na DVD s českou podporou už před devatenácti lety (v roce 2005), do tuzemské distribuce se ale disk nikdy nedostal a tak si zájemci jeho příslušnou "počeštěnou" mutaci objednávali v Polsku, Maďarsku, Německu či Španělsku. Oficiální české prodejní premiéry se Mildred Pierceová dočká až letos v říjnu, kdy letitý warnerský disk, opatřený cenovkou 200 korun a novým českým obalem, dopraví do obchodů společnost MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 6.9. 2024/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Waggner George
Vlkodlak (The Wolf Man, 1941) - Universal
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Operace Pacifik (1951)

Wajda Andrzej
Popel a démant (Popiól i diament, 1958) - Levné knihy
Březový háj (Brzezina, 1970) - Levné knihy
Člověk z mramoru (Czlowiek z marmuru, 1976) - Levné knihy
Člověk ze železa (Czlowiek z zelaza, 1981) - Levné knihy
Danton
(1983) - MIDO (též vyšlo jako příloha deníku Aha! ze dne 19.11. 2008)
Běsi (Besi / Les Possédés, 1988) - MIDO (též vyšlo jako příloha deníku Aha! ze dne 11.12. 2008 a 6.12. 2009) - pouze dabing!
Hlasy umlčených (Broken Silence, 2002) - epizoda "Pamatuji si" - Universal
Katyň (Katyn, 2007) - Urania/Bonton (též vyšlo 7.10. 2009 ve "stánkové" řadě Urania) - ořez originálního widescreenu 2,35:1 do 1,85:1!

Walsh Raoul

Bouřlivá dvacátá léta (The Roaring Twenties, 1939) - Warner/MagicBox
Jezdci noci
(They Drive by Night, 1940) - Warner
Vysoko v horách
(High Sierra, 1941) - Warner
Operace Burma (Objective Burma, 1945) - Warner
Bílý žár (White Heat, 1949) - Warner/MagicBox
Válečný pláč aka Válečný pokřik (Battle Cry, 1955) - Warner


Walters Charles
Velikonoční přehlídka (Easter Parade, 1948) - Warner/MagicBox
Písně z Brodwaye aka Barkleyovi z Broadwaye (The Barkleys of Broadway, 1949) - Warner/MagicBox
Prosím, nejezte sedmikrásky (Please Don´t Eat the Daisies, 1959) - Warner/MagicBox
Jumbo Billyho Rose (Billy Rose´s Jumbo, 1962) - Warner /MagicBox

Wang Wayne
Smoke (1995) - SPI/HCE (též vyšlo 29.5. 2008 v časopisecké edici Reflexu "FilmX")
Vztek
(Blue in the Face, 1995) - SPI/HCE
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Kdekoli, jen ne tady (1999), Krásná pokojská (2003), Krásná pokojská /BD/ (2003), Poslední prázdniny (2006)

Wang Xiaoshuai
Sbohem, synu (Di jiu tian chang, 2019) - FilmEurope/MagicBox

Wasserman Václav
Sobota (1944) - FEX (též vyšlo 5.10. 2011 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD - Plavecký mariáš (1952), Nejlepší člověk (1954)

Webber Peter
Dívka s perlou (Girl with a Pearl Earring, 2003) - Bonton
režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hannibal - Zrození (2007), Emperor (2012)

Weerasethakul Apichatpong
Strýček Búnmí (Loong Boonmee raleuk chat, 2010) - Artcam/Levné knihy
Mekong Hotel (2012) - Kamera Oko - vyšlo s CZ titulky v SR  v květnu 2013 jako přiloha časopisu Kinečko č. 15

Weigl Petr
Radúz a Mahulena (1971) - Česká televize - restaurovaná verze!
Rusalka (1977) - Bonton

Weir Peter
Gallipoli (1981) - Paramount
Gallipoli SE (1981) - Paramount /MagicBox
Rok nebezpečného života (The Year of Living Dangerously, 1982) - MagicBox
Svědek (Witness, 1985) - Paramount/HCE - pouze dabing!
Svědek SE (Witness, 1985) - Paramount/MagicBox
Svědek /BD/ (Witness, 1985) - Paramount/MagicBox
Společnost mrtvých básníků (Dead Poet´s Society, 1989) - Buena Vista/Warner
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Zelená karta (1990), Truman Show (1998) - pouze dabing!, Truman Show SE (1998), Truman Show /UHD/ (1998), Master & Commander: Odvrácená strana světa (2003), Master & Commander: Odvrácená strana světa /BD/ (2003), Útěk ze Sibiře (2010), Útěk ze Sibiře /BD/ (2010)

Weiss Jiří
Vlčí jáma (1957) - FEX (též vyšlo 27.3. 2012 ve "stánkové" řadě Legendy českého filmu)
Taková láska (1959) - FEX (též vyšlo 7.12. 2016 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Romeo, Julie a tma
(1959) - FEX (též vyšlo 21.1. 2015 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Třicet jedna ve stínu (1965) - BMP
Třicet jedna ve stínu /BD/
 (90° in the Shade, 1965) - Powerhouse Films - britské vydání
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Uloupená hranice (1947),
Punťa a čtyřlístek (1955)

Welchman Hugh
S láskou Vincent (Loving Vincent, 2017) - BMP

Welles Orson

Občan Kane (Citizen Kane, 1941) - Warner/MagicBox
Občan Kane /BD/ (Citizen Kane, 1941) - Warner/MagicBox
Cizinec
(The Stranger, 1946) - Levné knihy
Dáma ze Šanghaje (The Lady from Shanghai, 1947) - Columbia/Bonton
Dotek zla /BD/ (Touch of Evil, 1958) - Universal/Bonton
Dotek zla /BD/ (Touch of Evil, 1958) - Universal/MagicBox


Wellman William
Veřejný nepřítel (Public Enemy, 1931) - Warner
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Bitevní pole (1949), Krvavá ulička (1955)

Wenders Wim
Alice ve městech (Alice in den Städten, 1974) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Falešný pohyb
(Falsche Bewegung, 1975) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
V běhu času
(Im Lauf der Zeit, 1976) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Americký přítel
(Der Amerikanische Freund, 1977) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Stav věcí
(Der Stand der Dinge, 1982) - Levné knihy (v prodeji jen jako součást boxu "Wim Wenders: Kolekce 5 filmů")
Paříž, Texas (Paris, Texas, 1984) - Levné knihy

Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin / Les Ailes du désir, 1987) - Zóna & Aerofilms/Zóna - lze objednat tady
Až na konec světa (Bis ans Ende der Welt, 1991) - Intersonic - vyšlo 1.12. 2010 ve "stánkové" řadě DVD - pouze dabing! + deformovaný obraz! (více o tom tady)
Lisabonský příběh
(Lisbonne Story / Viagem a Lisboa / Lisbon Story, 1994) - HCE - vyšlo 8.1. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Lisabonský příběh
(Lisbonne Story / Viagem a Lisboa / Lisbon Story, 1994) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na španělském vydání
Za mraky
(Al di la delle nuvole, 1995) - Levné knihy
Linie násilí (The End of Violence, 1997) - Levné knihy
Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel, 2000) - HCE (též příloha občasníku Hype v listopadu 2005 a deníku Lidové noviny ze dne 2.5. 2007)
Million Dollar Hotel (The Million Dollar Hotel, 2000) - Intersonic - vyšlo 16.11. 2010 ve "stánkové" řadě DVD Hit
Dalších deset minut
(Ten Minutes Older: The Trumpet, 2002) - povídka Dvanáct mil do Trony (Twelve Miles to Trona) - příloha měsíčníku Stereo & Video č. 10/2005
Země hojnosti (Land of Plenty, 2004) - HCE
Nechoď klepat na dveře (Don´t Come Knocking, 2005) - HCE
Přestřelka v Palermu (Palermo Shooting, 2008) - HCE
Pina (2011) - HCE - vyšlo 29.3. 2012 ve "stánkové" edici FilmX
Papež František: Muž, který drží slovo (Pope Francis: A Man Of His Word, 2018) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na německém vydání
Papež František: Muž, který drží slovo /BD/ (Pope Francis: A Man Of His Word, 2018) - Universal - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na maďarském vydání

Whale James
Frankenstein (Frankenstein, 1931) - Universal
Neviditelný muž (The Invisible Man, 1933) - Universal
Frankensteinova nevěsta (Bride of Frankenstein, 1935) - Universal

Wiard William
Tom Horn (1980) - Warner/MagicBox

Wicki Bernhard
Most (Die Brücke, 1959) - Řitka video (též vyšlo 25.11. 2008 ve "stánkové" řadě Filmag)
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Nejdelší den (1962), Nejdelší den /BD/ (1962)

Wiene Robert
Kabinet doktora Caligariho (Das Kabinett des Doktor Caligari, 1920) - Levné knihy

Wilder Billy
Pět hrobů u Káhiry (Five Graves to Cairo, 1943) - MagicBox
Pojistka smrti (Double Indemnity, 1944) - MagicBox
Ztracený víkend
(The Lost Weekend, 1945) - Universal
Císařský valčík (The Emperor Waltz, 1948) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Zahraniční aféra (A Foreign Affair, 1948) - MagicBox
Zahraniční aféra
(A Foreign Affair, 1948) - Universal - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na francouzském vydání
Sunset Boulevard (Sunset Blvd., 1949) - Paramount
Eso v rukávu /BD/ (Ace in the Hole, 1951) - Art4Film
Stalag 17 (1953) - Paramount
Sabrina (1954) - Paramount/MagicBox
Slaměný vdovec (The Seven Year Itch, 1955) - 20th Century Fox/Bonton
Slaměný vdovec /BD/ (The Seven Year Itch, 1955) - 20th Century Fox/Bonton
Slaměný vdovec /BD/ (The Seven Year Itch, 1955) - Disney/MagicBox
Odpolední láska
(Love in the Afternoon, 1957) - MagicBox
Někdo to rád horké (Some Like it Hot, 1959) - MGM/Bonton
Někdo to rád horké /BD/ (Some Like it Hot, 1959) - MGM/Bonton
Byt (The Apartment, 1960) - MagicBox
Byt /BD/ (The Apartment, 1960) - MagicBox
Nebožtící přejí lásce
(Avanti!, 1972) - MagicBox
Nebožtící přejí lásce /BD/ (Avanti!, 1972) - MagicBox
Na titulní straně
(The Front Page, 1974) - MagicBox

Winterbottom Michael
Neblahý Juda (Jude, 1996) - North Video - vyšlo 29.5. 2009, 22.1. 2010 a 14.3. 2012 ve "stánkové" řadě Světový kinematograf  - stranový ořez do 1,33:1!
Nonstop párty (24 Hour Party People, 2002) - Intersonic (též vyšlo jako příloha časopisu Hype v červnu 2004 a v březnu 2010 a 20.11. 2010 ve "stánkové" řadě DVDHit)
Vrah ve mně (The Killer Inside Me, 2010) - HCE - vyšlo 6.5. 2011 ve "stánkové" řadě HCE
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou
- Síla srdce (2007), Spálené mosty (2008), Láska na první dobrou (2013)

Wise Robert
The House on Telegraph Hill (1951) - 20th Century Fox - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na britském vydání
Trójská Helena aka Helena Trojská (Helen of Troy, 1955) - Warner/MagicBox
Někdo tam nahoře mě má rád (Somebody Up There Likes Me, 1956) - Warner/MagicBox
Chci žít! (I Want to Live!, 1958) - MagicBox
Za zvuků hudby (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby AE (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby /BD/ (The Sound of Music, 1965) - 20th Century Fox/Bonton
Za zvuků hudby AE /BD/ (The Sound of Music: The 50th Anniversary, 1965) - 20th Century Fox - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na thajském vydání
Sand Pebbles aka Strážní loď Sand Pebbles (Sand Pebbles, 1966) - 20th Century Fox/Bonton
Sand Pebbles aka Strážní loď Sand Pebbles /BD/ (Sand Pebbles, 1966) - 20th Century Fox - v ČR není BD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na maďarském vydání
Strážní loď Sand Pebbles /BD/ (Sand Pebbles, 1966) - Disney/MagicBox - v ČR ohlášeno na 3/2024
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Kmen Andromeda (1971), Hindenburg (1975), Star Trek: Film (1979), Star Trek: Film /BD/ (1979),
Star Trek: Film /UHD/ (1979)

Wong Kar-wai
Chungking express (Chong Quing sen lin, 1994) - HCE - vyšlo 1.9. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Padlí andělé (Duo luo tian shi / Fallen Angels, 1995) - HCE - vyšlo 11.8. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Šťastni spolu (Cheun gwong tsa sit / Happy Together, 1997) - HCE - vyšlo 18.8. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Stvořeni pro lásku
(Hua yang nian hua / In the Mood for Love, 2000) - Artcam/Kolekce 666 - objednat tady
Stvořeni pro lásku (Hua yang nian hua / In the Mood for Love, 2000) - HCE - vyšlo 28.7. 2011 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
2046
(2003) - Artcam/Kolekce 666 - objednat tady
Eros
(2004) - SPI/HCE (též vyšlo v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v srpnu 2008)
Moje borůvkové noci (My Blueberry Nights, 2007) - Palace Pictures (též vyšlo 8.4. 2010 a 25.7. 2010 jako příloha deníku Aha!)
Na východě ďábel, na západě jed (Ashes of Time Redux / Dung che sai duk chung gik ban, 2008) - Magic Box

Wood Edward D., Jr.
Plán 9 (Plan 9 from Outer Space, 1959) - Řitka video (též vyšlo 13.3. 2009 ve "stánkové" řadě Filmag)

Wood Sam
Noc v opeře (A Night at the Opera, 1935) - Warner/MagicBox
Kobylkáři (A Day at the Races, 1937) - Warner/MagicBox
Sbohem, pane Chips (Goodbye, Mr. Chips, 1939) - Warner

Wyler William

Dopis (The Letter, 1940) - Warner/MagicBox
Paní Miniverová (Mrs. Miniver, 1942) - Warner
Dědička (The Heiress, 1949) - MagicBox
Detektivní příběh
(The Detective Story, 1951) - Paramount/MagicBox
Carrie
(1952) - Paramount/MagicBox
Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) - Paramount/HCE
Prázdniny v Římě (Roman Holiday, 1953) - Paramount/MagicBox
Prázdniny v Římě /UHD/ (Roman Holiday, 1953) - Paramount/MagicBox
Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) - Paramount/HCE
Hodiny zoufalství (The Desperate Hours, 1955) - Paramount/MagicBox
Velká země (The Big Country, 1958) - MagicBox
Velká země /BD/ (The Big Country, 1958) - MagicBox
Ben Hur (Ben-Hur, 1959) - Warner
Ben Hur SE (Ben-Hur, 1959) - Warner
Ben Hur UCE (Ben-Hur, 1959) - Warner/MagicBox
Ben Hur /BD/ (Ben-Hur, 1959) - Warner/MagicBox
Dětská hodinka
(The Children´s Hour, 1961) - MagicBox
Jak ukrást Venuši (How to Steal a Million, 1966) - MagicBox
Jak ukrást Venuši /BD/ (How to Steal a Million, 1966) - MagicBox
Funny Girl (Funny Girl, 1968) - Columbia/Bonton



     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2024, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil