ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.989
(22. sezóna)
338 / 2023
neděle
3. prosince 2023


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
Short Cuts
     •   Dalším v letošním roce Národním filmovým archivem digitalizovaným filmem bude "pozpátku vyprávěná" komedie Happy End (1967), k níž režisér Oldřich Lipský napsal scénář společně s Milošem Macourkem. Vypravěčsky jeden z nejoriginálnějších českých filmů všech dob vyšel v ČR na DVD přičiněním Bontonu v roce 2006 a loni se dočkal i DVD-edice připravené francouzskou společností Malavida. Termín uvedení digitalizované verze do kin ještě nebyl oznámen.
       •   Melancholický pohled na "vztahy v době internetu a sociálních sítí" Muži, ženy a děti (Men, Women & Children, 2014) Jasona Reitmana vydala na DVD i BD s českými titulky před osmi lety společnost Paramount, disky se ale v tuzemské distribuci nikdy neobjevily a byly získatelné jen v zahraničí (např. v Maďarsku). Reitmanovu adaptaci stejnojmenné knihy Chada Kultgena odvysílá dnes večer v otitulkované verzi kanál ČT art.
       •   "Tato kniha má žánrově nejblíže k útržkovité autobiografii. Čtenář získá maximum informací o mně jako o filmaři, jako o fabulátorovi a o tom, jak se v mém životě prolíná jedno s druhým," píše v úvodu knihy Poslední sen režisér Pedro Almodóvar. Knížku s dvanácti režisérovými texty na konci listopadu vydalo v překladu Jany Jungmanové nakladatelství Ikar.
       •   Kromě na Zóně nedávno zmíněné restaurované verze snímku Adelheid (1970) Františka Vláčila vydá MagicBox v lednu na BD i digitalizovanou verzi komedie Světáci (1969) Zdeňka Podskalského. Ta prošla digitalizačním procesem v NFA v roce 2021 a téhož roku v prosinci ji na DVD vydala společnost Multiland.
       •   V tuzemsku velepopulární šestnáctidílnou sérii německých indiánek podle knih Karla Maye vydala v ČR před lety na DVD společnost Filmhouse a čtyři filmy z ní, Poklad na Stříbrném jezeře (Der Schatz im Silbersee, 1962), Vinnetou (Winnetou I, 1963), Vinnetou - Rudý gentleman (Winnetou II, 1964) a Vinnetou - Poslední výstřel (Winnetou III, 1965), poslal na BD (pouze v českém dabingu) v roce 2016 MagicBox. Ty, kdo by toužili mít alespoň jednu mayovku i na ultimátním typu nosiče (byť bez české podpory), předpokládám potěšila společnost Tobis Home Entertainment, která před několika dny v Německu vydala na UHD snímek Vinnetou. Edice, prodávaná v limitovaném kombo-provedení (UHD+BD) v mediabooku, nabízí kromě originálního německého zvuku i anglický dabing a titulky.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 4.12. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 27.11. do 10.12. 2023)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštích sedmi dnech budou na DVD k nepřehlédnutí snímky Přízraky v Benátkách (A Haunting in Venice, 2023) Kennetha Branagha (Disney/MagicBox), Pravdivé lži (True Lies, 1994) Jamese Camerona (Disney/MagicBox) a Indiana Jones a nástroj osudu (Indiana Jones and the Dial of Destiny, 2023) Jamese Mangolda (Disney/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zaznamenáníhodných novinek na BD a UHD obešel, v týdnu příštím jsou na BD ohlášeny filmy Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) Wese Andersona (Disney/MagicBox), Simpsonovi ve filmu (The Simpsons Movie, 2007) Davida Silvermana (Disney/MagicBox) a Tora! Tora! Tora! (1969) Richarda Fleischera, Kinžiho Fukasakiho a Tošia Masudy  (Disney/MagicBox) a na UHD snímek Purpurová barva (The Color Purple, 1985) Stevena Spielberga (Warner/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 3.12. 2023/

Dějiny čtení
     •   "Český překlad Petra Himmela se nedočkal pořádné redaktorské práce. Odpovědným redaktorem byl podle tiráže komiksu Petr Himmel sám, který po sobě nenašel chyby. Kolísání v tom, který překlad originálního titulu nebo výroku bude uvedený pod čarou a který přímo v textu komiksových bublin, bylo patrně přítomné už v originálu. V publikaci, jež se ohání detailistickou vášní pro kinematografii, je však ale trochu trapné, když autor neumí správně napsat jméno Buňuelova filmu ´Andaluský pes´, nebo neumí správně skloňovat zahraniční jména. A když se pak objeví neobratná formulace, že byl někdo ´v prostředí Mexičanů´, je všechna cinefilsky zorientovaná elegance pryč. Ve ´Filmových spekulacích´ na podobné chyby naštěstí nenarazíme." Nedávno vydané knihy Filmové spekulace Quentina Tarantina a Tarantino o Quentinovi Améziana Hammouche recenzoval na Artzóně Pavel Sladký. Více tady.
       •   "Wes Anderson postavil své čtyři adaptace na tom, že nechal fakticky ony předlohy přečíst, k čemuž herci sice hrají, ale jen to nejpodstatnější a často pouze v symbolických exteriérech. Ano, metoda z nouze ctnost; ale překvapivě funkční. Dokonce se Anderson občas ani nenamáhá s rekvizitou. Mohl by ji přitom velmi levně či zdarma sehnat a vložit herci do dlaní, jak je snad předepsáno, ale on se spokojí s tím, že si máme objekt v hercových rukou představovat. Je to chyba? Docela pochybuji. A všechny čtyři adaptace možná zrazují svět ryzího filmu, vlastní třeba Spielbergovi, ale nekonečně moc se vztahují k dokonale napsaným a jazykově vypiplaným předlohám. Je to největší úcta spisovateli, jaká kdy byla jakýmkoli režisérem filmů vzdána. Vzdána psaní. A kdyby to - již zesnulý - autor předloh viděl, rozplakal by se. Možná. Dědicové mohou být určitě spokojeni, o tom nepochybuji." O Netflixem s českou podporou nabízených čtyřech středometrážních snímcích Wese Andersona, inspirovaných příběhy Roalda Dahla, napsal v Neviditelném psovi Ivo Fencl. Více tady.
       •   "Nelze si nevšimnout, že řada propadáků společnosti Disney má společný prvek: identitární politiku dotaženou na hlavní atribut filmu. Toto je první animovaný film Pixaru, který režírovala žena, tamto je první film, jehož hrdinkou je afro-hispánská holčička, složení hrdinského týmu v onom filmu je dokonale různorodé. Jenže diváci si stěžují, že samotné příběhy je nezaujaly, a nechtějí za ně platit. Mohl by to být důsledek druhé tváře progresivismu, totiž smrtelné hrůzy z čehokoliv, co může někdo označit jako kontroverzní? Jestli máte veškeré důvody se obávat, že po jedné hysterické kampani na sociálních sítích budete nejen vyhozeni, ale doživotně nezaměstnatelní ve svém oboru, je prostě bezpečnější produkovat brambory bez příchutě, které nikoho neurazí, ale ani nezaujmou. Ne nadarmo se říká ´politicky vykleštěné umění´. Ta sterilita a impotence jsou typickým průvodním jevem podobných ideologických zásahů." Můj oblíbený "blogger" (a autor už v šesti knihách sebraných skvělých textů Zapomenuté příběhy) Marian Kechlibar nečekaně zabrousil i do Hollywoodu. Více tady.
       •   "Remastering obrazu filmu ´Cesta pustým lesem´ proběhl v postprodukčním studiu i/o post za přítomnosti tvůrců filmu – kameramana Jaromíra Kačera, režiséra Ivana Vojnára a producentky Galiny Šustové. Jako vstupní formát pro digitalizaci obrazu byl použit originální negativ. Obrazovou referencí byly původní vyrovnaná kopie filmu a obrazově vyrovnaný zajišťovací intermediát pozitiv. Sken filmu byl proveden ve více než 4K rozlišení. Při digitální postprodukci byl film retušován a upravován v souladu s tvůrčím záměrem kameramana. Práce na obrazové postprodukci trvaly přibližně tři měsíce. Remastering nové verze filmu, za použití moderních technologií, umožnil tvůrcům dokončit a následně prezentovat film v takové podobě, jak ho sami původně zamýšleli, ale tehdejší technologická nebo finanční omezení to neumožňovala. Zároveň dosud nebyl k dispozici kvalitní digitální přepis filmu pro současné televizní vysílání." V polovině prosince vstoupí do kin restaurovaná verze snímku Cesta pustým lesem (1997) Ivana Vojnára. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 2.12. 2023/

MagicBox v prosinci
     Mezi tituly, nalezitelnými v prosincové sestavě DVD, BD či UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox, jsou i na Zóně v samostatných zprávách představené disky s filmy Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) Wese Andersona, Přízraky v Benátkách (A Haunting in Venice, 2023) Kennetha Branagha, Pravdivé lži (True Lies, 1994) Jamese Camerona a Purpurová barva (The Color Purple, 1985) Stevena Spielberga.
     Heslovitý soupis všech prosincových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
6.12. - Indiana Jones a nástroj osudu, Přízraky v Benátkách, Sestra II, Kolekce Sestra (2DVD), Kolekce Vetřelec vs Predátor (2DVD), Želvy Ninja: Mutantí chaos, Něco na té Mary je, Pravdivé lži, Vetřelci versus Predátor 2, Vetřelec vs. Predátor, Vybíjená: Běž do toho na plný koule.
Tituly na BD:
6.12. - Indiana Jones a nástroj osudu, Sestra II, Kolekce Sestra (2BD), Fantastický pan Lišák, Hitman, Simpsonovi ve filmu, Stav obležení, Tora! Tora! Tora!, Zázrak v New Yorku.
Tituly na UHD:
6.12. - Purpurová barva, Sestra II, Aquaman.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.12. 2023/

Malick 80
     Dnes, tedy ve čtvrtek 30. listopadu, slaví 80. narozeniny Terrence Malick, jedno z nejčastěji se vyskytujících jmen na Zóně (zmíněn je v téměř 250 zprávách). Naposledy jsem o něm podrobně psal letos v září (tady) a protože v odkazovaném textu najdete i podrobné shrnutí dostupnosti jeho filmů s českou podporou na nosičích i streamovacích službách, zopakuji ho zde jen ve stručném výtahu: všech pět z mého pohledu zásadních Malickových filmů - Badlands aka Zapadákov (Badlands, 1973), Nebeské dny (Days of Heaven, 1978), Tenká červená linie (The Thin Red Line, 1998), Nový svět (The New World, 2005) a Strom života (The Tree of Life, 2011) - vyšlo v ČR na DVD (jeden z nich i na BD), na stejném typu nosiče je k dispozici i "dokument" Cesta času (Voyage of Time, 2016) a ze zbylé čtveřice režisérových filmů jsou tři - Rytíř pohárů (Knight of Cups, 2015), Od písně k písni (Song to Song, 2017) a Skrytý život (A Hidden Life, 2019) - s českou podporou k dispozici na streamovacích službách, takže nedostupný je jen snímek K zázraku (To the Wonder, 2012). Malickovo jubileum připomněla Česká televize "miniprofilem" na kanálu ČT art, a to svým typickým rozporuplným způsobem - zatímco u již odvysílaného snímku Badlands "malickovce" potěšila HD-masterem a novými českými titulky, na úterý 5. prosince chystané uvedení mého milovaného Nového světa je brutálně znehodnoceno absurdním rozhodnutím odvysílat ho v dabované verzi... Za svébytný "dovětek" k připomínkám Malickova jubilea pak lze považovat i prosincovou třídenní přehlídku KVIFF Classics v pražských kinech Ponrepo a Světozor, na níž budou mezi devíti vybranými filmy v pátek 15. prosince promítnuty i Malickovy Nebeské dny v restaurované verzi (vzniklé pod dohledem Malicka, pomocného kameramana Johna Baileyho a střihače Billyho Webera), která měla světovou premiéru letos na sklonku léta na festivalu v Benátkách.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 30.11. 2023/

Pravdivé lži
     Před několika dny ukončila společnost Disney mnohaměsíční spekulace o přípravách UHD-verzí snímků Vetřelci (Aliens, 1986), Propast (The Abyss, 1989) a Pravdivé lži (True Lies, 1994) Jamese Camerona, z nichž dva na "nosičích" dodnes nikde nevyšly ani na BD (byť to zní neuvěřitelně, Propast a Pravdivé lži jsou dostupné jen na dvě dekády starých DVD). Všechny tři filmy vyjdou v restaurovaných verzích na UHD v březnu příštího roku, a protože ČR patří k těm evropským zemím, v nichž Disney své tituly vydává výhradně jen na DVD a BD, tuzemští zájemci si je budou moci pořídit jen na zahraničních edicích bez české titulkové i dabingové podpory (jak to bude s BD-verzemi všech tří filmů ještě není jasné). Zmatek mezi tuzemskými "cameronovci" pak vyvolalo oznámení MagicBoxu, že v prvním prosincovém týdnu vydá na DVD snímek Pravdivé lži - z načasování vydání totiž leckdo mohl usuzovat, že jde o součást chystaného zpřístupnění restaurovaných verzí "cameronovek", tentokrát na nejstarším typu nosiče. Nic ale není od reality vzdálenější - ve skutečnosti totiž jde o dolis mnoho let vyprodaného DVD, které v ČR s logem společnosti Universal na obalu prodával Bonton poprvé už v roce 2001 a o několik let později bylo k dostání i v "pošetce" na novinových stáncích. Technická kvalita DVD s Cameronovou "bondovkou" sice není tak otřesná jako v případě nedávno na DVD reeditované Propasti (viz únorová zóní zpráva ´Paskvil desetiletí´ tady), i tak ale zájemcům o Pravdivé lži raději doporučuji HD-verzi, kterou má s českými titulky letos od jara ve své stálé nabídce streamovací služba Disney+.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 29.11. 2023/

Fantastický pan Lišák
     Je to už třináct let, co jsem v tradičním "novoročním" bilančním textu vyhlásil za můj osobní film roku 2010 opus Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) Wese Andersona, "nádhernými hlasy Meryl Streepové a George Clooneyho nesenou ódu na divokost, nespoutanost a mlčenlivé vačice". Všem jednoznačným výkladům se vzpírající "bajka", inspirovaná stejnojmennou pohádkou Roalda Dahla, je sice zdánlivě "zabalená" do žánru dětského filmu, ve skutečnosti je ovšem typickým cinefilským produktem pro dospělé - kromě svérázné animace, chytrého humoru a báječného "hlasového" obsazení (vedle Clooneyho a Streepové též Willem Dafoe, Bill Murray, Michael Gambon, Brian Cox či Adrien Brody) nadchne i skvělou, Morriconeho variující hudbou Alexandra Desplata a soundtrackem, neodolatelně míchajícím Beach Boys, Rolling Stones, Jarvise Cockera či Georgese Deleruea, nemluvě o odkazech na svým způsobem legendární animovaný snímek Román o lišákovi (Le Roman de Renard, 1930) průkopníka stop-motion animace Wladyslawa Starewicze. Snímek, který se nepromítal v tuzemských kinech (!), vydala na DVD a BD společnost 20th Century Fox a ty na jaře roku 2010 dopravil do tuzemské distribuce Bonton. Zanedlouho se oba typy disků beznadějně vyprodaly a tak ty, kdo v posledních letech "digitálního lišáka" marně sháněli, jistě potěší rozhodnutí společností DisneyMagicBox poslat v prvním prosincovém týdnu do tuzemských obchodů obsahově nezměněnou reedici "modrého" provedení.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.11. 2023/

Short Cuts
     •   Ve smršti textů o Karlovi Schwarzenbergovi (1937-2023) jsem objevil i mně neznámou informaci o jeho herecké "kariéře" - jako komparsista se totiž mihnul ve snímku Sissi, císařovnina osudová léta (Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin, 1957) Ernsta Marischky, který v ČR na DVD vydala v roce 2007 společnost MIDO (o dva roky později se objevila i "pošetková" verze disku, distribuovaná společností North video). Explicitní důkaz v podobě příslušné ukázky najdete na YouTube tady (dvacetiletý K.S. je v záběru úplně vlevo). 
       •   Právě vyšlo druhé letošní (2/2023) číslo čtvrtletníku Iluminace, časopisu "pro teorii, historii a estetiku filmu" vydávaného Národním filmovým archivem. Do loňska byla jednotlivá čísla Iluminace získatelná v tištěné (za 120 korun) nebo ve stáhnutelné PDF-verzi (za 60 korun), od letošního ročníku je ale PDF-provedení k dispozici zdarma - kompletní aktuální číslo tedy najdete na webu čtvrtletníku (tady).
       •   V DVD-edici ´Pro děti´ vydala Česká televize večerníček Žížaláci, jehož první sérii natočil Jaromír Gál v roce 2009. Všech 52 existujících osmiminutových epizod "plastelínového" animáku jde do prodeje ve dvojdiskovém kompletu.
       •   Nakladatelství Pangea poslalo do knihkupectví svazek Příběhy filmových fotografií (s podtitulem ´Filmové studio Barrandov 1968-1990´), nabízející vzpomínky a fotografie Miloše Schmiedbergera, z nichž většina vznikla v letech 1968–1990, kdy pracoval ve Filmových studiích Barrandov. Několik stran z knihy si lze v PDF "prolistovat" tady.
       •   Bohužel až nyní, tedy po 15 letech od jeho vydání, jsem zanesl do zdejšího Katalogu informaci, že v roce 2008 společností Levné knihy vydané DVD se snímkem Pozor, bandité! (Attention bandits!, 1986) Claudea Lelouche nabízí snímek natočený v cinemascopu 2,35:1 v brutálním stranovém ořezu 1,33:1. Za mailové upozornění na chybu v Katalogu děkuji Leošovi Kovářovi.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.11. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 20.11. do 3.12. 2023)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Oppenheimer (2023) Christophera Nolana (Universal/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD a UHD objevil Oppenheimer (2023) Christophera Nolana (Universal/MagicBox) a na UHD Uprchlík (The Fugitive, 1993) Andrewa Davise (Warner/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.11. 2023/

Dějiny čtení
     •   "To neustálé objevování Krumbachové a její jediné režie celovečerního filmu je úmorné, protože nevede k hlubšímu poznání. Trvá to už snad třicet let a pokaždé se najde někdo, kdo se pozastavuje nad jejím dílem, nad šíří a různorodostí její práce, nad tajemstvími jejího života (do nichž popravdě nikomu nic není) a nakonec nad výstředností klobouků, jež nasazovala herečkám do inscenací, filmů a televizních pořadů. S těmi klobouky je to nakonec symbolické: že právě ony ještě stále udivují svou extravagantností. Jako by se tím potvrzovala stará zkušenost, že průměrný vkus, který se tváří znale a sofistikovaně, se nakonec zabývá jen tím extravagantním kloboukem. Představuju si Krumbachovou, jak se potýká s nezaplacenými účty, zatímco kritikou je slavnostně objevována a konečně doceňována." O Ester Krumbachové napsal v DOK Revue ředitel NFA Michal Bregant. Více tady.
       •   "Vyskytuje se zde vícero zajímavých stránek o filmových tricích, o běžných hororových klišé, nejslavnějších zbraních (mj. Pinheadovy řetězy či Auto zabiják), o Haysově kodexu (1930) a jeho obcházení, o ženských královnách hororu či o přístupnosti PG-13, kterou prosadil Steven Spielberg. Nu, a v závěru je stručně i charakterizováno 36 hororových televizních seriálů. Mj. Lovecraftova země, Castle Rock, Stranger Things, Hannibal, Batesův motel, Akta X či Městečko Twin Peaks. Samostatné kapitolky zde rovněž našli Stephen King, Roger Corman (v dubnu mu bylo již 97 let), Béla Lugosi, Boris Karloff (na plátně se s Bélou potkali osmkrát), Christopher Lee (Draculu hrál sedmkrát) anebo ladný Peter Cushing, jenž jen pro Hammer natočil 22 filmů a který celkem pětkrát hrál Abrahama Van Helsinga (šestkrát doktora Frankensteina)." O nedávno vydané Encyklopedii hororového filmu napsal v Neviditelném psovi Ivo Fencl. Více tady.
       •   "O estonském uměleckém projektu TSOON jsem se dozvěděl až nyní, ale jeho kořeny sahají někam do roku 2022. Jeho podstatou je evokace stalkerovské Zóny jako ´opuštěné, obávané a vyhýbané země nikoho´ v reálných lokacích natáčení Stalkera – v Tallinu ve čtvrti Rotermann, poblíž Kultuurikatla, na poloostrově Kopli, Paljassaar, Pirita a u řeky Jägala. Forma jakéhosi ´zážitkového sci-fi parku´ ve skutečných filmových lokacích se zde kombinuje s muzeální, uměleckou a performativní náplní, částečně i s jakousi osvětou zaměřenou na využití různých postindustriálních oblastí." Petr Gajdošík přidal několik tarkologických aktualit na Nostalghia.cz. Více tady.
       •   "Na webových stránkách a v aplikacích NASA bylo vždy k dispozici obrovské množství videoobsahu a to včetně přenosů z ISS, nebo i třeba přímých přenosů startů raket v rámci živého vysílání NASA TV. Roztřídit, uspořádat, nabídnout v elegantním rozhraní a postupně doplňovat dalšími ucelenými řadami dokumentárních seriálů a speciálních pořadů má nová streamovací služba NASA+, přičemž to plus je zároveň symbolem hvězdy. Na rozdíl od většiny streamovací konkurence k NASA+ nepotřebujete předplatné a vše můžete sledovat bezplatně a bez reklam. A naopak, všechny pořady jsou zpravidla v anglickém znění s možností zobrazit anglické titulky, dabing nebo různé jazykové varianty titulků jsme nepotkali. Pořady jsou zpravidla v blíže neurčeném HD, na prostorový zvuk zapomeňte." O nové "vesmírné" streamovací službě napsal Technet. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.11. 2023/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Ocelot Michel
Dilili v Paříži (Dilili a Paris,2018) - Film Europe/MagicBox

Okamoto Kihači
Samuraj (Samurai / Samurai Assassin, 1965) - Filmhouse/Levné knihy
Zběsilost aka The Sword of Doom
(Dai-bosatsu tôge, 1966) - Filmhouse/Levné knihy
Rudá hříva (Akage / Red Lion, 1969) - Filmhouse/Levné knihy

Olivier Laurence
Jindřich V. (The Chronicle History Or King Henry the Fift with His Battell Fought at Agincourt in France, 1944) - Levné knihy
Hamlet (1948) - Levné knihy
Richard III.
(Richard III, 1955) - MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Princ a tanečnice (The Prince and the Showgirl, 1957)

Olmi Ermanno
Strom na dřeváky (L´Albero degli zoccoli, 1978) - Zóna & Aerofilms/Zóna - lze objednat tady

Omerzu Olmo
Příliš mladá noc (2012) - Bonton
Rodinný film (2015) - Bonton
Všechno bude (Winter Flies, 2018) - Film Movement - americké vydání

Östlund Ruben
Vyšší moc (Turist, 2014) - Film Europe/MagicBox
Čtverec (The Square, 2017) - Film Europe/MagicBox

Ošima Nagisa
Veselé Vánoce, pane Lawrenci (Merry Christmas, Mr. Lawrence, 1983) - Intersonic (též vyšlo jako příloha časopisu DVDMag č. 11/2007)
Poslední samuraj (Gohatto, 2000) - HCE

Ôtomo Katsuhiro
Steamboy (2004) - Columbia/Bonton

Ozon Francois

Pod pískem (Sous le sable, 2000) - HCE - vyšlo 18.11. 2010 a 13.11. 2011 ve "stánkové" edici "FilmX"
8 žen (8 femmes, 2002) - SPI (též vyšlo 29.5. 2008 ve "stánkové" edici "FilmX" a 27.2. 2012 ve "stánkové" edici HCE)
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Bazén (2003), 5x2 (2004), Čas, který zbývá (2005), Mladí, krásní a bohatí (2009), Ricky (2009), Profesionální manželka (Potiche, 2010), Jen 17 (2013)


Ozpetek Ferzan
Harém (Harem suaré, 1999) - HCE - vyšlo 2.3. 2011 ve "stánkové" řadě HCE
Okno naproti (La finestra di fronte, 2003) - SPI


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil