ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 8.468
(24. sezóna)
81 / 2025
sobota
22. března 2025


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
Dějiny čtení
     •   "Už samotný román by snadno mohl být námětem nějaké soap opery a tvůrci seriálové verze se nebrání melodramatickým momentům. Ale na každou dávku romantiky je tu dostatek melancholie, která brání tomu, aby se seriál překlopil do nějaké průměrné načančané historické podívané z produkce Netflixu. Výkony italských protagonistů asi neuvíznou divákům v paměti tak jako herecké souboje mezi Lancasterem a Alainem Delonem v roli Tancrediho, ale možná v sobě mají větší přirozenost, než když tehdy u Viscontiho na plátně disputoval Američan s Francouzem a vše se poté dabovalo do italštiny." O nové seriálové adaptaci Lampedusovy knihy Gepard, před šedesáti lety zfilmované Luchinem Viscontim, napsal v Aktuálně Tomáš Stejskal. Více tady.
       •   "A pak se ten vlak a spolu s ním i film jako takový utrhne a zrychluje až do posledních sekund. Končalovskij odhazuje plášť trpělivosti, nasazuje režisérské tretry a tasí v pustině bílých plání a míhajících se černých hvozdů nadčasovou kinetiku, která bere dech i po čtyřiceti letech. Mohl bych končit hláškou, že takové filmy už se dnes netočí, ale rád bych znovu a ochotně připomněl ´Nezastavitelného´ od Tonyho Scotta. Ano, taky už je to požehnaných patnáct let, ale tyhle dva filmy jsou jako vzdálení bratranci, takže mě vždycky bavilo, když se o snímku s Washingtonem a Pinem mluvilo jako o kopírce ´Nebezpečné rychlosti´. Tak se zkuste vrátit na začátek kruhu a radši si na gauč vezměte hrnek s čajem a čepici. Budete je potřebovat, protože takhle vás nemrazilo po zádech a po duši už hodně dlouho." Ve vzpomínkové rubrice Moviezone připomněl Václav Rybář snímek Splašený vlak (Runaway Train, 1985) Andreje Končalovského. Více tady.
       •   "Jeden takový rozhovor Tomáš za přítomnosti Ann pořizuje se spisovatelem Rudolfem Slobodou (1938–1995), který se pouští do výkladu hegelovské hry protikladů, tak jak se mu jeví na vztazích mužů a žen. Rozhovor se odehrává v autentickém Slobodově bydlišti v Děvínské Nové Vsi, v domku se zahradou, ve kterém spisovatel v reálu jen o pár let později spáchá sebevraždu oběšením. Když jsme tam v říjnu 2003 natáčeli slovenský díl literární revue ´Třistatřicettři´, skoba na dveřním rámu stále ještě připomínala předčasně ukončený život jednoho z nejvýznamnějších slovenských literátů a jako by dávala filmu dodatečně další význam jakéhosi insitního filozofického testamentu." O snímku Všetko čo mám rád (1992) Martina Šulíka napsal pro Forum 24 Jan Lukeš. Více tady.
       •   "Film ´Drak sa vracia´ Eduarda Grečnera patrí medzi vrcholné diela slovenskej kinematografie a svojou výpoveďou je nadčasový. V roku 2022 ho vydalo na blu-ray nosiči prestížne britské vydavateľstvo Second Run, ktoré sa dlhodobo špecializuje na vydávanie oceňovaných filmov a pozoruhodných diel uznávaných tvorcov z celého sveta na anglo-americký trh. Film ´Drak sa vracia´, ktorý Second Run propagoval ako kľúčový film zlatej éry slovenskej kinematografie a nazval ho radikálnym spojením starého folklóru a experimentálnej moderny, sa stretol s mimoriadne pozitívnou odozvou a stal sa podnetom pre vydanie Grečnerovej tvorby zo 60. rokov minulého storočia v Slovenskom filmovom ústave." Tiskovou zprávu k vydání čtyř BD s logem ´Eduard Grečner: Komplet Collection´ zveřejnil Slovenský filmový ústav. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.3. 2025/

Josefína a Dafné
     Kdybych někdy vymýšlel reklamní slogan dokumentující "věkovitost" Zóny, ten hodně dobrý by zněl "Zóna - web který vznikl v tak dávných časech, že ještě žil Billy Wilder". Klasik americké komedie totiž zemřel 28. března 2002, kdy Zóna měla za sebou první dva měsíce existence a cca 80 publikovaných textů... Jeden z těch úplně prvních, zveřejněný 27. ledna 2002, byl ostatně též wilderovský, informoval totiž o tuzemském premiérovém vydání DVD se snímkem Někdo to rád horké (Some Like it Hot, 1959), připraveném společností MGM, do zdejší distribuce dopraveném Bontonem a nabízejícím historicky první možnost vidět "nejlepší americkou komedii všech dob" s originálním zvukem a v neoříznuté verzi (veškerá televizní uvedení Někdo to rád horké totiž nabízela jen česky dabovanou verzi a stranový ořez do 1,33:1). O devět let později, v roce 2011, se Wilderova báječná komedie v tuzemských obchodech objevila podruhé a naposledy, opět s logy téhož vydavatele (MGM) i distributora (Bonton), jen na modernějším typu nosiče, totiž na BD a na rozdíl od staršího typu disku, který nabízel jen titulky, tentokrát už s kompletní českou podporou (titulky + dabing). Před čtrnácti lety vydané, a déle než deset let beznadějné vyprodané BD se do tuzemské distribuce vrátí až letos na začátku dubna v rámci reedic dlouhodobě nedostupných titulů, jen tentokrát už přičiněním nikoliv Bontonu, nýbrž MagicBoxu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 21.3. 2025/

Short Cuts
     •   Po déle než půl roce od předchozího edičního počinu, DVD se snímkem Manželé Stodolovi (2024) Petra Hátleho, se s premiérovým diskem připomene distribuční společnost Multiland. V prvním dubnovém týdnu pošle do obchodů DVD s animovanou pohádkou Pyšná princezna (2024) Radka Berana a Davida Lisýho, které nabídne kromě české zvukové stopy i slovenský dabing.
       •   Chronologicky třetí ze čtyř filmových adaptací knihy Francise Scotta Fitzgeralda Velký Gatsby (The Great Gatsby), kterou v roce 1974 pro Paramount režíroval Jack Clayton s hereckou čtveřicí Robert Redford, Mia Farrowová, Bruce Dern a Karen Blacková, se v ČR na DVD prodávala poprvé v roce 2004 přičiněním společnosti HCE a podruhé týž disk uvedl do zdejší distribuce v roce 2008 MagicBox. Mnoho let vyprodané paramountské DVD se do obchodů vrátí letos v dubnu, opět přičiněním MagicBoxu a tentokrát v novém obalu.
       •   V sobotu 22. března večer bude po projekci snímku Adelheid (1970) Františka Vláčila v hospodě v Kryštofově Údolí (u Liberce) následovat přednáška Petra Gajdošíka o genezi prvního režisérova barevného filmu a beseda. Místo besedy není náhodné, v Kryštofově Údolí byla totiž v roce 1968 nemalá část Adelheid (vlakové scény, lokace kostela a exteriéry obce, interiér četnické stanice) natočena. Protože počet míst v sále je omezen, je vhodná rezervace předem (tel. 731 477 041).
       •   V prvním dubnovém týdnu vydá MagicBox v "modré" premiéře svého času populární muzikál Šakalí léta (1993) Jana Hřebejka. Protože restaurovaná ani digitalizovaná verze filmu neexistuje, nečekejte od BD po obrazové ani zvukové stránce "žádné zázraky". Na DVD vyšla Šakalí léta v ČR dvakrát, poprvé v roce 2007 a podruhé v o něco kvalitnějším přepisu (pod označením "remasterovaná edice") v roce 2015.
       •   V pátek 21. března v 19 h. bude v pražském kině Ponrepo představen nový ediční počin Národního filmového archivu, kniha Jana Trnky Psát pro film: Dobrý scénář a scenárista 20.–50. let. Součástí večera bude i scénické čtení ukázek ze scénáře a následná projekce veselohry Sobota  (1944) Václava Wassermana s Oldřichem Novým a Adinou Mandlovou.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 20.3. 2025/

Maria
     Zatímco předchozí dva filmy (rodáka ze Santiaga de Chile) Pabla Larraína o slavných ženách přinesly jejich hereckým představitelkám oscarovou nominaci - v případě Jackie (2016) o manželce prezidenta Kennedyho pro Natalii Portmanovou a za drama Spencer (2021) o princezně Dianě pro Kristen Stewartovou - Angelina Jolie za svou kreaci umírající operní divy Marie Callasové ve snímku Maria (2024) u akademiků nečekaně ostrouhala (jedinou oscarovou nominaci film získal za kameru Edwarda Lachmana). Od dvou předchozích se Larraínův nejnovější snímek liší i tuzemskou distribuční strategií - zatímco filmy Jackie a Spencer vyšly v ČR jen na nejstarším typu nosiče (ten první vydala v roce 2017 společnost Aerofilms, ten druhý před třemi lety MagicBox), Maria vyjde přičiněním MagicBoxu v dubnu v lokální tuzemské edici jen na BD. Při této příležitosti stojí za připomenutí, že Maria bude už pátým v ČR na nějakém typu nosiče vydaným Larraínovým filmem, protože drama Post Mortem (2010) vydal na DVD v roce 2012 Artcam (disk byl distribuován prostřednictvím sítě Levných knih) a retro No (2012) bylo v roce 2015 k sehnání v rámci DVD-projektu ´Dělám kino´, o němž jsem na Zóně v minulosti opakovaně psal.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 19.3. 2025/

Oscarová edice aneb pět modrých vzácností
     Na duben MagicBoxem chystanou tzv. Oscarovou edici jsem na Zóně poprvé zmiňoval v souvislosti s filmy Amadeus (1984) a Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew over the Kuckoo´s Nest, 1976) Miloše Formana, rozhodně si ale zaslouží i samostatný text. Do obchodů za dva týdny (ve čtvrtek 2. dubna) totiž dorazí třicet BD vložených do plastových krabiček zlaté barvy, přičemž všech třicet filmů spojuje vítězství v hlavní oscarové kategorii, tedy v sekci nejlepší film roku. Pro všech třicet do této edice zařazených BD (v abecedním řazení - Amadeus, Argo, Ben Hur, Birdman, Byt, Casablanca, Četa, Forrest Gump, Francouzská spojka, Gladiátor, Jih proti Severu, Kmotr, Kmotr II, Mlčení jehňátek, Nesmiřitelní, Parazit, Podraz, Přelet nad kukaččím hnízdem, Rain Man, Rocky, Schindlerův seznam, Skrytá identita, Statečné srdce, Tahle země není pro starý, Tanec s vlky, The Artist, Titanic, Tvář vody, Vzpomínky na Afriku a Za zvuků hudby) též platí, že se již v minulosti v ČR prodávaly, byť ne ve všech případech přičiněním MagicBoxu - protože jde o pestrou várku titulů produkovaných více majors (MGM, Warner, Universal, Paramount, 20th Century Fox aj.), dopravila některé z nich před lety do ČR poprvé společnost Bonton. Pro 25 z 30 disků každopádně platí, že je v minulosti v ČR premiérově vydal či zreeditoval (v případě těch původně bontonských) MagicBox a tedy jde o disky, které byly v ČR v minulých letech bezproblémově ke koupi. Pro zbylých pět reeditovaných BD naopak platí, že v ČR byly dosud ke koupi jen přičiněním Bontonu a protože se tak stalo před déle než dekádou, byly všechny už mnoho let beznadějně vyprodané a sehnatelné jen na aukcích za horentní částky. Tato varianta platí pro pětici Za zvuků hudby (The Sound of Music, 1965) Roberta Wiseho, Rocky (1976) Johna G. Avildsena, Mlčení jehňátek (Silence of the Lambs, 1991) Jonathana Demmea, Četa (Platoon, 1986) Olivera Stonea a Rain Man (1988) Barryho Levinsona.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 18.3. 2025/

If You Build It, He Will Come!
     František Fuka kdysi napsal, že třemi jeho nejoblíbenějšími filmy jsou Noční můra před Vánoci (The Nightmare Before Christmas, 1993) Henryho Selicka, Příliš dokonalá podoba (Dead Ringers, 1988) Davida Cronenberga a Hřiště snů (Field of Dreams, 1989) Phila Aldena Robinsona. O prvních dvou jsem opakovaně psal v souvislosti s jejich tuzemským DVD-vydáním (Selickův snímek vyšel i na BD), třetí jmenovaný se na DVD s českými titulky ale objevil v dobách tak dávných, že Zóna ještě neexistovala... Vše podstatné o snímku napsal František Fuka ve své patnáct let staré retro-recenzi na FFFilmu (pokud si ji přečtete - tady - tak přinejmenším zjistíte, odkud pochází v Americe zlidovělá hláška "Když ho postavíš, přijde" / "If You Build It, He Will Come"), a tak zbývá jen dodat informaci o premiérovém tuzemském vydání Hřiště snů na nejmodernějším typu nosiče. Na DVD s českými titulky vyšel film poprvé před čtvrtstoletím přičiněním společnosti Universal a podruhé v roce 2016, kdy ho v lokální edici, kromě titulků vybavené i dabingem, do českých obchodů poslal MagicBox. Ten současně vydal snímek i na BD, ani v tomto případě to ale nebylo jeho premiérové "počeštěné" vydání - už v roce 2013 totiž zařadil české titulky Universal na jednu ze svých evropských BD-mutací, prodávanou v Británii, Německu či Francii, takže Hřiště snů na BD s českou podporou existuje ve dvojím odlišném provedení (v ČR nikdy neprodávaný disk od Universalu vybavený českými titulky a disk v ČR distribuovaný MagicBoxem s titulky i dabingem). K finálnímu zkompletování "počeštěné" Hry snů na všech druzích nosičů došlo opět přičiněním Universalu, který v roce 2019 vydal film v Americe poprvé na UHD a postupně přidával další mutace, z nichž na jednu zařadil i české titulky. Takto provedené UHD bylo poprvé ke koupi na asijské a ruské mutaci a právě ta se před čtyřmi lety objevila v prodeji i v Polsku. Toto UHD se třinácti titulkovými sadami včetně českých, které mělo v Polsku podobu komba UHD+BD (i na BD byly české titulky), letos na konci dubna přičiněním MagicBoxu se čtyřletým zpožděním dorazí i do tuzemské distribuce, a to nikoliv v kombu, ale jen na ultimátním typu nosiče.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 17.3. 2025/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 10.3. do 23.3. 2025)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Odvážná Vaiana 2 (Moana 2, 2024) Davida G. Derricka Jr., Jasona Handa a Dany Ledoux Millerové (Disney/MagicBox)
     V příštích sedmi dnech bude na DVD k nepřehlédnutí box s první řadou seriálu Tučňák (The Penguin, 2024) z produkce HBO (Warner/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD objevil snímek Tully (2018) Jasona Reitmana (Universal/MagicBox), v týdnu příštím jsou na BD ohlášeny filmy Já, Earl a holka na umření (Me & Earl & the Dying Girl, 2015) Alfonse Gomeze-Rejona  (Disney/MagicBox), Niagara (1953) Henryho Hathawaye (Disney/MagicBox), Páni mají radši blondýnky (Gentlemen Prefer Blondes, 1953) Howarda Hawkse (Disney/MagicBox), Do naha! (The Full Monty, 1997) Petera Cattanea (Disney/MagicBox) a box s první řadou seriálu Tučňák (The Penguin, 2024) z produkce HBO (Warner/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 16.3. 2025/

Dějiny čtení
     •   "YouTuber známý jako ´Damn Fool Idealistic Crusader´ popsal různé podoby problému. V některých případech byl vložený disk naprosto nečitelný. Někdy na něm na spodní straně bylo vidět mírné zhnědnutí, ale ne vždy. Jiný sběratel, RetroBlasting, situaci vystihl drastičtěji – všechny se zkazí, podobně jako mléko. Problém se netýká jen několika titulů. Podle některých zdrojů postihuje prakticky všechny DVD disky vyrobené ve Warner Bros. v letech 2006-2008. Mezi postižené patří jak klasické filmy, například The Wild Bunch a The Shawshank Redemption, tak televizní série - například The Dukes of Hazzard. Zatímco některé z těchto titulů byly později vydány na Blu-ray nebo jsou dostupné digitálně, mnoho klasických filmů ze zlaté éry Hollywoodu a sbírek jako Looney Tunes takové štěstí nemělo. Pro fanoušky to znamená, že k obsahům některých disků už se prostě nedostanou." O problémech s trvanlivostí některých warnerských DVD napsal v Chipu Pavel Trousil. Více tady.
       •   "Čtvrtá kapitola sleduje fenomén krvavého gore filmu, především italského, a pátá část se naopak věnuje těm výtvorům, na něž alternativní hororové fandomy shlížejí svrchu jako na ´obyčejný mainstream´. Autor plynně vypráví o triu literárně-filmových hitů Rosemary má děťátko, Vymítač ďábla a Přichází Satan. Na čas tyto knihy a filmy udělaly z hororů bestsellery a blockbustery a mj. je charakterizuje silná snaha vytvořit uvěřitelno. Zdání, že se satanem špikované události státi mohly. To pojetí ona díla sbližuje i s Čelistmi, příběhem nefantaskním, ale nepochybně děsivým." O nedávno vydané knize Antonína Tesaře V domě je příšera napsal na Neviditelném psovi Ivo Fencl. Více tady.
       •   "Mnohonárodnostní štáb, složený převážně z lidí, s nimiž Kadár a Klos pracovali v minulosti, si vyžadoval udílení pokynů v několika jazycích. Na place se mluvilo maďarsky, slovensky, srbsky i anglicky. Zpočátku také vznikala zároveň slovenská i anglická verze, ale nakonec se zůstalo jen u slovenštiny a do dalších jazyků byl film předabován až ex post. Podobně se až za běhu hledala vhodná výtvarná stylizace. Režiséři nejdřív experimentovali s černobílým filmem konturovaným barevným laděním, aby ve finále zvolili barevný materiál Eastman, který pro jim zajistil americký koproducent." O snímku Touha zvaná Anada (1969) Jána Kadára a Elmara Klose, který do své nabídky zařadil kanál ´Česká filmová klasika´ na YouTube, napsal ve Filmovém přehledu Martin Šrajer. Více tady.
       •   "Nebude to pravidlo, ale zjevně nasazovat originální tvorbu pro Voyo s dostatečným odstupem do lineárního vysílání budeme. Značka Voyo Originál – do budoucna Oneplay Originál – už má punc vysoké kvality. Na ní budujeme na Nově sloty, typicky o víkendu, kam to přesně zapadá – jak Iveta, tak Král Šumavy v televizi zafungovaly výborně, i když byly předtím dva roky na placené platformě. Samozřejmě, je to další způsob, jak monetizovat superdrahý obsah, který vyrábíme, ale pořád chceme držet exkluzivitu pro platící uživatele. To znamená, že pořád budeme držet plus minus dva roky odstup. Může to být v některých případech dřív, ale rozhodně to nebude záhy po uvedení na Oneplay." Rozhovor s Danielem Gruntem o streamovací službě Oneplay vyšel na Mediáři. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 15.3. 2025/

Short Cuts
     •   Na nejprestižnější recenzní adrese, na serveru DVDBeaver, se objevily pochvalné "rozborky" dvou disků, o jejichž chystané edici jsem před časem psal v samostatných zprávách - recenze britskou společností Second Run připraveného BD se snímkem Prípad Barnabáš Kos (The Barnabáš Kos Case, 1964) Petera Solana (tady) a americkou společností Deaf Crocodil vydaného BD s filmem Adéla ještě nevečeřela (Adela Has Not Had Supper Yet, 1977) Oldřicha Lipského (tady).
       •   "Horor je celý svět, v němž se dá bydlet. Všichni se totiž něčeho bojíme. Kniha předního kritika a fanouška hororů Antonína Tesaře zavede čtenáře do nejrůznějších filmových i literárních končin tohoto žánru a ukáže, jak neobyčejně pestrý a široký může být. Okusíte kosmický děs H.P. Lovecrafta, dozvíte se, proč je Stephen King jedním z nejlépe placených spisovatelů současnosti, poputujete od snímků jako ´Rosemary má děťátko´ přes kultovní filmy Davida Cronenberga až po queer horory. Exkurze vás zavede k folklorním příšerám z Nigérie, Latinské Ameriky nebo Východního bloku. Antonín Tesař vyvrací předsudky, přináší nové pohledy na horor a ukazuje, že tu tento žánr není jen od toho, aby děsil," píše se v anotaci nakladatelstvím Paseka právě vydané knihy V domě je příšera (s podtitulem ´Proč se nebát hororu v literatuře a filmu´) Antonína Tesaře.
       •   K oscarovému večeru se z odstupu sluší připomenout unikátní situaci, kdy se Sean Baker, režisér vítězného filmu Anora (2024), stal teprve druhým člověkem v celé historii Oscarů, který šel během jednoho ceremoniálu na pódium čtyřikrát (Baker získal Oscara za střih, za původní scénář, za režii a spolu s producenty přebíral i Oscara za nejlepší film). O 71 let dříve (v roce 1954) se totéž podařilo Waltovi Disneymu, ten byl ale - na rozdíl od Bakera - oceněn nikoliv za jeden, ale za více filmů (získal tehdy Oscara za nejlepší dokument, nejlepší krátký dokument, nejlepší animovaný film a nejlepší krátký film).
       •   Zatímco v zámoří a ve velkých evropských zemích právě vychází premiérové UHD se snímkem Amadeus (1984) Miloše Formana, na nějž se společnost Warner (k žalu místních cinefilů) rozhodla neumístit českou podporu, do českých obchodů v dubnu dorazí jen reedice BD s režisérským sestřihem Amadea, v ČR před jedenácti lety prodávaného MagicBoxem. Technicky nezměněný warnerský disk vyjde v ČR v plastové krabičce zlaté barvy v tzv. Oscarové edici spolu s reedicemi dalších více než dvaceti filmů, mj. i dalšího Formanova snímku Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew over the Kuckoo´s Nest, 1976).
       •   Jediným archivním bonusovým materiálem na připravovaném britském BD se snímkem Petrolejové lampy (Oil Lamps,1971) Juraje Herze (o disku, který společnost Second Run vydá v dubnu, jsem na Zóně psal před měsícem) bude třináctiminutový osvětový snímek Rozhovor ve vlaku (Conversation on a Train, 1947) Miloše Wasserbauera, chlubící se neodolatelnou dobovou anotací ("Dva mladíci si vyprávějí ve vlaku o různých veselých večírcích, na nichž nechybí nikdy alkohol. Spolucestující starší muž se jim představí jako lékař, specializovaný na venerické choroby, a upozorní je na nebezpečí, které plyne z nemírného pití alkoholu.").
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 14.3. 2025/

Návrat Marge Gundersonové
     Za rok už třicet let staré Fargo (1996) bratří Coenových, atmosférická "zimní detektivka" s nezapomenutelnou hereckou kreací Frances McDormandové, se k tuzemským zájemcům na BD dostávala výrazně složitěji než jiné coenovské filmy. Společnost MGM sice "počeštila" hned první evropskou "modrou" edici filmu, vydanou v roce 2009, tehdejší tuzemský distributor disků společnosti se řvoucím lvem v logu, Bonton, ale existenci disku ignoroval a tak si ho zájemci následujících pět let objednávali v Německu či v Británii. Do zdejších obchodů se "modré" Fargo krátce podívalo až v roce 2014, kdy v MGM připravili novou "remasterovanou" edici (nachystanou z nového skenu zdrojových materiálů ve 4K-rozlišení) a tentokrát již Bonton disk do ČR dovezl. Protože od jeho tuzemské prodejní premiéry ale uběhlo už 11 let a téměř stejnou dobu je disk vyprodán, objeví se letos v dubnu mezi reedicemi dlouhodobě nedostupných titulů, kterými zdejší trh v posledních letech záslužně zásobuje společnost MagicBox. Co do obsahu nezměněné BD, tedy s půlhodinovým dokumentem ´Minnesota Nice´ v bonusové sekci, bude tentokrát vybaveno copyrighty společností MGM, Warner a MagicBox.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.3. 2025/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Nairová Mira
Bouřlivá svatba (Monsoon Wedding, 2001) - Artcam - ořez originálního widescreenu 1,85:1 do 4:3! 
další režisérčiny "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Jarmark marnosti (2004), Amelia (2009), New Yorku, miluji Tě! (2009)

Nalin Pan
Samsara (2001) - Cinemart/HCE

Negulesco Jean
Humoreska (Humoresque, 1947) - Warner/MagicBox
Řeka do nenávratna (River of No Return, 1954) - 20th Century Fox - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na polském vydání
Jak si vzít milionáře (How To Marry A Millionaire, 1953) - 20th Century Fox/Bonton
Jak si vzít milionáře /BD/ (How To Marry A Millionaire, 1953) - 20th Century Fox/Bonton
Táta Dlouhán
(Daddy Long Legs, 1955) - 20th Century Fox - v ČR není DVD v oficiální distribuci - CZ titulky jsou např. na švédském vydání

Nelson Ralph
Souboj u El Diablo (Duel at Diablo, 1966) - MagicBox (též vyšlo 16.9. 2011 ve "stánkové" řadě Eusebius)

Němec Jan
Démanty noci (1964) - FEX (též vyšlo jako příloha měsíčníku DiViDi číslo 2/2006)
Démanty noci /BD/ (1964) - NFA - restaurovaná verze!
Perličky na dně
(1965) - CČV/Bonton (též vyšlo 25.8. 2008, 5.8. 2009 a 8.11. 2009 jako příloha deníku Aha!)
Perličky na dně /BD/ (1965) - Second Run - britské vydání - restaurovaná verze!
O slavnosti a hostech
(A Report on the Party and Guests, 1966) - Criterion - americké vydání - součást boxu "Eclipse Series 32: Pearls of the Czech New Wave"
O slavnosti a hostech (The Party and the Guests, 1966) - Second Run - britské vydání
O slavnosti a hostech (La fete et les invités, 1966) - Malavida - francouzské vydání
O slavnosti a hostech /BD/ (The Party and the Guests, 1966) - Second Run - britské vydání - restaurovaná verze!
Jméno kódu: Rubín
 
(Code Name Ruby, 1996) - Facets - americké vydání (nekódované)
Noční hovory s matkou
(Late Night Talks with Mother, 2001) - Facets - americké vydání (nekódované) - "nevypinatelné" anglické titulky!
Toyen (2005) - Facets - americké vydání

Nemes László
Saulův syn (Saul fia, 2015) - Film Europe
Soumrak (Napszállta, 2018) - Film Europe/MagicBox

Newman Paul

Rachel, Rachel (1968) - Warner/MagicBox
Tak mě někdy napadá (Sometimes a Great Notion, 1971) - MagicBox
Tak mě někdy napadá /BD/ (Sometimes a Great Notion, 1971) - MagicBox
Skleněný zvěřinec (The Glass Menagerie, 1987) - Levné knihy - stranový ořez do 1,33:1!


Niblo Fred
Zorro mstitel (The Mark of Zorro, 1920) - Levné knihy
Ben Hur
(1926) - Warner - kompletní film s CZ titulky je "přiložen" coby bonus na čtyřdiskovém vydání snímku Ben Hur SE Williama Wylera

Nichols Jeff
Bahno z Mississippi (Mud, 2012) - Bonton
Půlnoční dítě (Midnight Special, 2016) - Warner/MagicBox
Půlnoční dítě /BD/ (Midnight Special, 2016) - Warner/MagicBox
Lovingovi /BD/ (Loving, 2016) - Universal - v ČR není BD v oficiální distribuci -  CZ titulky jsou např. na korejském vydání
Motorkáři (The Bikeriders, 2023) - Universal/MagicBox
Motorkáři /BD/ (The Bikeriders, 2023) - Universal/MagicBox

Nichols Mike
Kdo se bojí Virginie Woolfové (Who´s Afraid of Virginia Woolf, 1966) - Warner/MagicBox
Kdo se bojí Virginie Woolfové /BD/ (Who´s Afraid of Virginia Woolf, 1966) - Warner/MagicBox
Absolvent
(The Graduate, 1967) - Bonton (též vyšlo v časopisecké edici Lidových novin "Světový film")
Absolvent (The Graduate, 1967) - HCE - vyšlo 19.2. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Absolvent (The Graduate, 1967) - MagicBox
Absolvent /BD/ (The Graduate, 1967) - MagicBox
Hlava 22 (Catch-22, 1969) - Paramount/MagicBox
Tělesné vztahy (Carnal Knowledge, 1971) - HCE - vyšlo 28.5. 2009 v časopisecké edici Reflexu "FilmX"
Den delfína
(Day of the Dolphin, 1973) - HCE
Vlk (Wolf, 1994) - Columbia/Bonton
Vlk /BD/ (Wolf, 1994) - Sony/Bonton
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - Hořkost (1986),  Podnikavá dívka (1988), Podnikavá dívka /BD/ (1988), Biloxi Blues (1988), Pohlednice z Hollywoodu (1990), Myslete na Henryho (1991), Ptačí klec (1996), Barvy moci (1998), Z jaké jsi planety? (2000
), Na dotek (2004), Na dotek /BD/ (2004), Soukromá válka pana Wilsona (2007), Soukromá válka pana Wilsona /BD/ (2007)

Noé Gaspar
Zvrácený (Irréversible, 2002) - HCE (též vyšlo jako příloha měsíčníku DVD Movie číslo 10/2005 a v časopisecké edici Reflexu "FilmX" v únoru 2008)
Vejdi do prázdna (Soudain le vide / Enter the Void, 2009) - Artcam/Levné knihy
Love (2015) - BMP
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD s CZ podporou - 7 dní v Havaně (2012)

Nový Oldřich
Čtrnáctý u stolu (1943) - FEX - vyšlo 12.3. 2010 ve "stánkové" řadě Legendy českého filmu


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2025, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil