ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 7.986
(22. sezóna)
335 / 2023
čtvrtek
30. listopadu 2023


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
MagicBox v prosinci
     Mezi tituly, nalezitelnými v prosincové sestavě DVD, BD či UHD-premiér vydavatelské a distribuční společnosti MagicBox, jsou i na Zóně v samostatných zprávách představené disky s filmy Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) Wese Andersona, Přízraky v Benátkách (A Haunting in Venice, 2023) Kennetha Branagha, Pravdivé lži (True Lies, 1994) Jamese Camerona a Purpurová barva (The Color Purple, 1985) Stevena Spielberga.
     Heslovitý soupis všech prosincových prodejních premiér MagicBoxu (včetně orientačních termínů zahájení jejich prodeje) vypadá takto:
Tituly na DVD:
6.12. - Indiana Jones a nástroj osudu, Přízraky v Benátkách, Sestra II, Kolekce Sestra (2DVD), Kolekce Vetřelec vs Predátor (2DVD), Želvy Ninja: Mutantí chaos, Něco na té Mary je, Pravdivé lži, Vetřelci versus Predátor 2, Vetřelec vs. Predátor, Vybíjená: Běž do toho na plný koule.
Tituly na BD:
6.12. - Indiana Jones a nástroj osudu, Sestra II, Kolekce Sestra (2BD), Fantastický pan Lišák, Hitman, Simpsonovi ve filmu, Stav obležení, Tora! Tora! Tora!, Zázrak v New Yorku.
Tituly na UHD:
6.12. - Purpurová barva, Sestra II, Aquaman.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 1.12. 2023/

Malick 80
     Dnes, tedy ve čtvrtek 30. listopadu, slaví 80. narozeniny Terrence Malick, jedno z nejčastěji se vyskytujících jmen na Zóně (zmíněn je v téměř 250 zprávách). Naposledy jsem o něm podrobně psal letos v září (tady) a protože v odkazovaném textu najdete i podrobné shrnutí dostupnosti jeho filmů s českou podporou na nosičích i streamovacích službách, zopakuji ho zde jen ve stručném výtahu: všech pět z mého pohledu zásadních Malickových filmů - Badlands aka Zapadákov (Badlands, 1973), Nebeské dny (Days of Heaven, 1978), Tenká červená linie (The Thin Red Line, 1998), Nový svět (The New World, 2005) a Strom života (The Tree of Life, 2011) - vyšlo v ČR na DVD (jeden z nich i na BD), na stejném typu nosiče je k dispozici i "dokument" Cesta času (Voyage of Time, 2016) a ze zbylé čtveřice režisérových filmů jsou tři - Rytíř pohárů (Knight of Cups, 2015), Od písně k písni (Song to Song, 2017) a Skrytý život (A Hidden Life, 2019) - s českou podporou k dispozici na streamovacích službách, takže nedostupný je jen snímek K zázraku (To the Wonder, 2012). Malickovo jubileum připomněla Česká televize "miniprofilem" na kanálu ČT art, a to svým typickým rozporuplným způsobem - zatímco u již odvysílaného snímku Badlands "malickovce" potěšila HD-masterem a novými českými titulky, na úterý 5. prosince chystané uvedení mého milovaného Nového světa je brutálně znehodnoceno absurdním rozhodnutím odvysílat ho v dabované verzi... Za svébytný "dovětek" k připomínkám Malickova jubilea pak lze považovat i prosincovou třídenní přehlídku KVIFF Classics v pražských kinech Ponrepo a Světozor, na níž budou mezi devíti vybranými filmy v pátek 15. prosince promítnuty i Malickovy Nebeské dny v restaurované verzi (vzniklé pod dohledem Malicka, pomocného kameramana Johna Baileyho a střihače Billyho Webera), která měla světovou premiéru letos na sklonku léta na festivalu v Benátkách.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 30.11. 2023/

Pravdivé lži
     Před několika dny ukončila společnost Disney mnohaměsíční spekulace o přípravách UHD-verzí snímků Vetřelci (Aliens, 1986), Propast (The Abyss, 1989) a Pravdivé lži (True Lies, 1994) Jamese Camerona, z nichž dva na "nosičích" dodnes nikde nevyšly ani na BD (byť to zní neuvěřitelně, Propast a Pravdivé lži jsou dostupné jen na dvě dekády starých DVD). Všechny tři filmy vyjdou v restaurovaných verzích na UHD v březnu příštího roku, a protože ČR patří k těm evropským zemím, v nichž Disney své tituly vydává výhradně jen na DVD a BD, tuzemští zájemci si je budou moci pořídit jen na zahraničních edicích bez české titulkové i dabingové podpory (jak to bude s BD-verzemi všech tří filmů ještě není jasné). Zmatek mezi tuzemskými "cameronovci" pak vyvolalo oznámení MagicBoxu, že v prvním prosincovém týdnu vydá na DVD snímek Pravdivé lži - z načasování vydání totiž leckdo mohl usuzovat, že jde o součást chystaného zpřístupnění restaurovaných verzí "cameronovek", tentokrát na nejstarším typu nosiče. Nic ale není od reality vzdálenější - ve skutečnosti totiž jde o dolis mnoho let vyprodaného DVD, které v ČR s logem společnosti Universal na obalu prodával Bonton poprvé už v roce 2001 a o několik let později bylo k dostání i v "pošetce" na novinových stáncích. Technická kvalita DVD s Cameronovou "bondovkou" sice není tak otřesná jako v případě nedávno na DVD reeditované Propasti (viz únorová zóní zpráva ´Paskvil desetiletí´ tady), i tak ale zájemcům o Pravdivé lži raději doporučuji HD-verzi, kterou má s českými titulky letos od jara ve své stálé nabídce streamovací služba Disney+.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 29.11. 2023/

Fantastický pan Lišák
     Je to už třináct let, co jsem v tradičním "novoročním" bilančním textu vyhlásil za můj osobní film roku 2010 opus Fantastický pan Lišák (Fantastic Mr. Fox, 2009) Wese Andersona, "nádhernými hlasy Meryl Streepové a George Clooneyho nesenou ódu na divokost, nespoutanost a mlčenlivé vačice". Všem jednoznačným výkladům se vzpírající "bajka", inspirovaná stejnojmennou pohádkou Roalda Dahla, je sice zdánlivě "zabalená" do žánru dětského filmu, ve skutečnosti je ovšem typickým cinefilským produktem pro dospělé - kromě svérázné animace, chytrého humoru a báječného "hlasového" obsazení (vedle Clooneyho a Streepové též Willem Dafoe, Bill Murray, Michael Gambon, Brian Cox či Adrien Brody) nadchne i skvělou, Morriconeho variující hudbou Alexandra Desplata a soundtrackem, neodolatelně míchajícím Beach Boys, Rolling Stones, Jarvise Cockera či Georgese Deleruea, nemluvě o odkazech na svým způsobem legendární animovaný snímek Román o lišákovi (Le Roman de Renard, 1930) průkopníka stop-motion animace Wladyslawa Starewicze. Snímek, který se nepromítal v tuzemských kinech (!), vydala na DVD a BD společnost 20th Century Fox a ty na jaře roku 2010 dopravil do tuzemské distribuce Bonton. Zanedlouho se oba typy disků beznadějně vyprodaly a tak ty, kdo v posledních letech "digitálního lišáka" marně sháněli, jistě potěší rozhodnutí společností DisneyMagicBox poslat v prvním prosincovém týdnu do tuzemských obchodů obsahově nezměněnou reedici "modrého" provedení.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 28.11. 2023/

Short Cuts
     •   Ve smršti textů o Karlovi Schwarzenbergovi (1937-2023) jsem objevil i mně neznámou informaci o jeho herecké "kariéře" - jako komparsista se totiž mihnul ve snímku Sissi, císařovnina osudová léta (Sissi - Schicksalsjahre einer Kaiserin, 1957) Ernsta Marischky, který v ČR na DVD vydala v roce 2007 společnost MIDO (o dva roky později se objevila i "pošetková" verze disku, distribuovaná společností North video). Explicitní důkaz v podobě příslušné ukázky najdete na YouTube tady (dvacetiletý K.S. je v záběru úplně vlevo). 
       •   Právě vyšlo druhé letošní (2/2023) číslo čtvrtletníku Iluminace, časopisu "pro teorii, historii a estetiku filmu" vydávaného Národním filmovým archivem. Do loňska byla jednotlivá čísla Iluminace získatelná v tištěné (za 120 korun) nebo ve stáhnutelné PDF-verzi (za 60 korun), od letošního ročníku je ale PDF-provedení k dispozici zdarma - kompletní aktuální číslo tedy najdete na webu čtvrtletníku (tady).
       •   V DVD-edici ´Pro děti´ vydala Česká televize večerníček Žížaláci, jehož první sérii natočil Jaromír Gál v roce 2009. Všech 52 existujících osmiminutových epizod "plastelínového" animáku jde do prodeje ve dvojdiskovém kompletu.
       •   Nakladatelství Pangea poslalo do knihkupectví svazek Příběhy filmových fotografií (s podtitulem ´Filmové studio Barrandov 1968-1990´), nabízející vzpomínky a fotografie Miloše Schmiedbergera, z nichž většina vznikla v letech 1968–1990, kdy pracoval ve Filmových studiích Barrandov. Několik stran z knihy si lze v PDF "prolistovat" tady.
       •   Bohužel až nyní, tedy po 15 letech od jeho vydání, jsem zanesl do zdejšího Katalogu informaci, že v roce 2008 společností Levné knihy vydané DVD se snímkem Pozor, bandité! (Attention bandits!, 1986) Claudea Lelouche nabízí snímek natočený v cinemascopu 2,35:1 v brutálním stranovém ořezu 1,33:1. Za mailové upozornění na chybu v Katalogu děkuji Leošovi Kovářovi.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 27.11. 2023/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 20.11. do 3.12. 2023)
     V právě končícím týdnu se na DVD z toho zajímavějšího začal prodávat snímek Oppenheimer (2023) Christophera Nolana (Universal/MagicBox).
     V příštích sedmi dnech na DVD nevychází nic zaznamenáníhodného.
     A "modré placky"? Zatímco v minulém týdnu se na BD a UHD objevil Oppenheimer (2023) Christophera Nolana (Universal/MagicBox) a na UHD Uprchlík (The Fugitive, 1993) Andrewa Davise (Warner/MagicBox), týden příští je co do ohlášených zajímavých BD a UHD-premiér zcela plonkový.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 26.11. 2023/

Dějiny čtení
     •   "To neustálé objevování Krumbachové a její jediné režie celovečerního filmu je úmorné, protože nevede k hlubšímu poznání. Trvá to už snad třicet let a pokaždé se najde někdo, kdo se pozastavuje nad jejím dílem, nad šíří a různorodostí její práce, nad tajemstvími jejího života (do nichž popravdě nikomu nic není) a nakonec nad výstředností klobouků, jež nasazovala herečkám do inscenací, filmů a televizních pořadů. S těmi klobouky je to nakonec symbolické: že právě ony ještě stále udivují svou extravagantností. Jako by se tím potvrzovala stará zkušenost, že průměrný vkus, který se tváří znale a sofistikovaně, se nakonec zabývá jen tím extravagantním kloboukem. Představuju si Krumbachovou, jak se potýká s nezaplacenými účty, zatímco kritikou je slavnostně objevována a konečně doceňována." O Ester Krumbachové napsal v DOK Revue ředitel NFA Michal Bregant. Více tady.
       •   "Vyskytuje se zde vícero zajímavých stránek o filmových tricích, o běžných hororových klišé, nejslavnějších zbraních (mj. Pinheadovy řetězy či Auto zabiják), o Haysově kodexu (1930) a jeho obcházení, o ženských královnách hororu či o přístupnosti PG-13, kterou prosadil Steven Spielberg. Nu, a v závěru je stručně i charakterizováno 36 hororových televizních seriálů. Mj. Lovecraftova země, Castle Rock, Stranger Things, Hannibal, Batesův motel, Akta X či Městečko Twin Peaks. Samostatné kapitolky zde rovněž našli Stephen King, Roger Corman (v dubnu mu bylo již 97 let), Béla Lugosi, Boris Karloff (na plátně se s Bélou potkali osmkrát), Christopher Lee (Draculu hrál sedmkrát) anebo ladný Peter Cushing, jenž jen pro Hammer natočil 22 filmů a který celkem pětkrát hrál Abrahama Van Helsinga (šestkrát doktora Frankensteina)." O nedávno vydané Encyklopedii hororového filmu napsal v Neviditelném psovi Ivo Fencl. Více tady.
       •   "O estonském uměleckém projektu TSOON jsem se dozvěděl až nyní, ale jeho kořeny sahají někam do roku 2022. Jeho podstatou je evokace stalkerovské Zóny jako ´opuštěné, obávané a vyhýbané země nikoho´ v reálných lokacích natáčení Stalkera – v Tallinu ve čtvrti Rotermann, poblíž Kultuurikatla, na poloostrově Kopli, Paljassaar, Pirita a u řeky Jägala. Forma jakéhosi ´zážitkového sci-fi parku´ ve skutečných filmových lokacích se zde kombinuje s muzeální, uměleckou a performativní náplní, částečně i s jakousi osvětou zaměřenou na využití různých postindustriálních oblastí." Petr Gajdošík přidal několik tarkologických aktualit na Nostalghia.cz. Více tady.
       •   "Na webových stránkách a v aplikacích NASA bylo vždy k dispozici obrovské množství videoobsahu a to včetně přenosů z ISS, nebo i třeba přímých přenosů startů raket v rámci živého vysílání NASA TV. Roztřídit, uspořádat, nabídnout v elegantním rozhraní a postupně doplňovat dalšími ucelenými řadami dokumentárních seriálů a speciálních pořadů má nová streamovací služba NASA+, přičemž to plus je zároveň symbolem hvězdy. Na rozdíl od většiny streamovací konkurence k NASA+ nepotřebujete předplatné a vše můžete sledovat bezplatně a bez reklam. A naopak, všechny pořady jsou zpravidla v anglickém znění s možností zobrazit anglické titulky, dabing nebo různé jazykové varianty titulků jsme nepotkali. Pořady jsou zpravidla v blíže neurčeném HD, na prostorový zvuk zapomeňte." O nové "vesmírné" streamovací službě napsal Technet. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 25.11. 2023/

Pětkrát Harry Callahan
     Pět filmů o inspektorovi Harrym Callahanovi patří k nejproslulejším sériím v dějinách kriminálního žánru a to, že si jich společnost Warner cení, lze prokázat na jejich DVD-osudu. Všech pět vyšlo na přelomu století mezi vůbec prvními warnerskými tituly na DVD (už tehdy s českou titulkovou podporou) a v roce 2008 se všechny dočkaly i speciálních edic. Zatímco Drsný Harry (Dirty Harry, 1971) Dona Siegela, souhrou náhod tehdy zpopularizovaný Fincherovým snímkem Zodiac (2007), se objevil ve dvojdiskovém provedení (vedle komentáře Richarda Schickela i se slušnou várkou doprovodných materiálů), u dalších čtyř - tedy snímků Magnum Force (1973) Teda Posta, Násilník (The Enforcer, 1976) Jamese Farga, Náhlý úder (Sudden Impact, 1983) Clinta Eastwooda a Sázka na smrt (The Dead Pool, 1988) Buddyho Van Horna - byly hlavní bonusovou "devízou" převážně komentáře. Všech pět filmů tehdy v ČR na DVD vyšlo v graficky jednoduchých obalech (střídmá černobílá grafika s výrazným červeným písmem), poté byly mnoho let nedostupné a totéž platí dodnes pro tři z nich (nikoliv pro dvojici Drsný Harry a Magnum Force, kterou MagicBox nedávno zreeditoval). Příští rok v únoru se ale tento stav změní, protože všechny "callahanovky" se do českých obchodů přičiněním MagicBoxu vrátí - tentokrát ale nikoliv samostatně, nýbrž v podobě reedice pětidiskového boxu nazvaného Kolekce Drsný Harry.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 24.11. 2023/

Mijazakiovský listopad
     Poslední DVD s filmem Hajaa Mijazakiho vyšlo v ČR před deseti lety. Společností HCE připravený snímek Porco Rosso (Kurenai no buta, 1992) tehdy režisérovu "počeštěnou" filmografii téměř zkompletoval, protože na DVD s originálním japonským zvukem a českými titulky bylo k dispozici devět z tehdejších deseti Mijazakiho celovečerních filmů (z toho sedm vydala společnost HCE a po jednom Intersonic a Filmhouse). Od té doby žádný disk nepřibyl a poměr v ČR vydaných a nevydaných filmů se navíc percentuálně zhoršil tím, že k absentujícímu filmu Lupin III: Cagliostrův hrad (Lupin sansei: Cagliostro no shiro, 1979) přibyl i nově natočený snímek Zvedá se vítr (Kaze tačinu, 2013), který nejen nevyšel na DVD, ale nepromítal se ani v tuzemských kinech (už několik let je ale s českou podporou spustitelný na Netflixu). Letos se výše zmíněné poměry (1:9 a 2:9) ještě zhorší (na 3:9) - Mijazaki se totiž po deseti letech vrátil k režii snímkem Chlapec a volavka (Kimitači wa dó ikiru ka, 2023) a protože jeho tuzemským distributorem (premiéru v kinech má dnes) je společnost Aerofilms, je šance na jeho budoucí vydání na "počeštěném" nosiči mizivá. V posledních dvanácti měsících se ale zajímavě rozrostla tuzemská mijazakiovská "knihovnička" - k loni na podzim nakladatelstvím Knihy Dobrovský vydané encyklopedii Ghibliotéka Michaela Leadera a Jacka Cunninghama přibyl před několika dny svazek Mijazaki a jeho svět Susan Napierové. Český překlad knihy, která podle anotace "zdařile kombinuje režisérovu biografii s výkladem jeho filmů a přináší spoustu detailů o Mijazakiho životě, inspiracích či tématech, ať už jde o silné hrdinky, environmentální noční můry, nebo vize utopických společností," chystalo nakladatelství Paseka původně už na květen, vydání ale bylo předpokládám pozdrženo tak, aby vyšlo souběžně s kinopremiérou snímku Chlapec a volavka (prvních 29 stran knihy si lze "prolistovat" na webu vydavatele tady).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 23.11. 2023/

Post-karanténa s Nákazou
     Před třemi a půl lety, po prvním velkém náběhu koronavirové pandemie, jsem na Zóně (pod titulkem ´Karanténa s Nákazou´) psal o filmu Nákaza (Contagion, 2011) Stevena Soderbergha, z nějž se devět let po natočení stal celosvětově beznadějně nesehnatelný hit. Typicky soderberghovsky "odtažitě" natočený snímek o globální pandemii "chřipčičky" totiž svým tématem dokonale zarezonoval s realitou, valící se čtyřiadvacet hodin denně z televizních (i jiných) obrazovek a tak zbytek nákladu v roce 2012 Warnery vydaných DVD a BD s Nákazou okamžitě zmizel z e-shopů, a to nejen českých, ale všude v Evropě. Na zájem o něj nejprve zareagovala streamovací služba HBO GO (dnes HBO Max), která film (s českými titulky) v červnu roku 2020 zařadila do "paušální" nabídky svým předplatitelům a v létě se "probrali" i Warneři, kteří začali dolisované reedice DVD i BD s Nákazou postupně vracet i do evropských obchodů včetně českých (takže dnes koupíte Nákazu za stokorunu na DVD a za dvojnásobek na BD). Uzavření edičního kolečka, tedy přesun na nejmodernější (a pravděpodobně vývojově definitivně poslední) typ nosiče, se Soderberghův snímek dočká příští rok v únoru, kdy Nákazu společnost Warner celosvětově vydá na UHD. Edice, stejně jako v případě DVD i BD vybavená kompletní českou podporou (titulky + dabing), se prostřednictvím MagicBoxu v tuzemských obchodech objeví v posledním únorovém týdnu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 22.11. 2023/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Dotaz v databázi byl neúspěšný.

     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2023, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil