ZÓNA *** netuctové filmy (nejen) na DVD

Andrej Rublev

ZÓNA - hlavní strana
ZÓNA E-SHOP TEXTY RECENZE KONTAKT
ZÓNA - hlavní strana
 

číslo 8.401
(23. sezóna
14 / 2025
úterý
14. ledna 2025


Průběžně.cz :: sociální síť pro zpravodaje z ulice
Barva granátového jablka - film Sergeje Paradžanova - objednejte si české DVD
Zóna na Facebooku
Veveřácká kronika
ZÓNA :: E-SHOP - objednejte si české DVD
PINKY - Záchranná stanice pro veverky

TEXTY, KTERÉ MÁM RÁD

Top 20 Zóny
Blade Runner
Démanty noci
Stvořeni pro lásku
Zrcadlo
Stalker & Zóna
Marketa Lazarová
Obrazy starého sveta
Stalker
Nostalgie
Smuteční slavnost
Duchovní film

Na stránkách Zóny, vycházejících každodenně v nepřetržitém sledu od ledna 2002, najdete:

ZÓNA
Informace o netuctových filmech na DVD, BD a UHD. Tato stránka je aktualizována každodenně (včetně víkendů a svátků) v rozsahu obvykle jedné zprávy (umístěné vždy na začátek prostředního sloupce; zprávy jsou řazeny chronologicky v sestupném pořadí). Aktualizace je odesílána na server vždy v noci předchozího dne (obvykle kolem půlnoci), během dne se už obsah stránky nemění. Podrubrika Katalog (sloupec vpravo) nabízí seznam "netuctových" a klasických filmů na DVD, BD a UHD s českou jazykovou podporou (titulky, dabing) a je aktualizována denně.

E-SHOP
Seznam DVD, CD a knih, které Zóna vydala či se na jejich vydání spolupodílela. Současně zde naleznete linky na obchody, kde lze ty z nich, které nejsou rozebrány, získat.

RECENZE
32 recenzí disků, napsaných v roce 2002. Stránka je už 20 let "zakonzervována", nové recenze se na ní již neobjevují.

TEXTY
Zde najdete zásadní programový text o "duchovním filmu" (napsaný v roce 1994 u příležitosti stejnojmenného cyklu LFŠ) a sloupky, které pod názvem Region free vycházely od července 2005 do ledna 2007 v týdeníku Reflex.

KONTAKTY
Základní údaje o autorovi, osobách a webech spřízněných se Zónou.

STARÁ ZÓNA
V pondělí 11. října 2004 se u příležitosti tisícího vydání Zóny změnil způsob technologického řešení tohoto webu (statické stránky byly nahrazeny programovanými). Na tuto tzv. "novou" Zónu, na které se nyní nacházíte, nebylo ale přeneseno všech tisíc v průběhu předchozích tří let publikovaných zpráv, ale jen jejich aktualizovaný a opravený cca dvoutřetinový výběr (600 zpráv). "Starou" Zónu s kompletní tisícovkou zpráv, tedy zakonzervovanou ve stavu, v jakém ukončila svou činnost v neděli 10. října 2004, naleznete zde.


ZÓNA DOPORUČUJE KE ČTENÍ:

nostalghia
alenčin blog
lavran
douglas
betelgeuse
fantom
25fps
blu-space
dvdfreak
bd na čsfd
noir
cinepur

 


SHOPY

Veveci

Kolnsk Bloudil - virtuln fotomapa

Nostalghia - andlsk strnky

Kulturn portl akc v Hradci Krlov a okol

Nostalghia - Andrej Tarkovskij

Nostalghia - Markta Lazarov

DVDbase

David Lynch

DVD-LDbze

FilmHouse

Tdenk Kolnsk PRES

esk spolenost pro filmov studia

Ermanno Olmi: Rozhovory

Rozhovory s Josifem Brodskm

Krsa je symbolem pravdy

Vzva k vydn Markety Lazarov na DVD

Andrej Tarkovskij - Krsa je symbolem pravdy

DVDFreak

Zna

Zna

Zna

DVD BEST

Jean-Luc Godard: Pbh(y) filmu

Nakladatelstv Camera Obscura

Filmov asopis 25fps

Svt DVD pod lupou : R2DVD

HDTV - Aktuln o HDTV, HD Ready, LCD televize, plazma TV

HDmag.cz - magazn o Blu-ray, HD DVD a HDTV

Jim Jarmusch: Rozhovory 1980 - 2000 (Camera obscura)

Andrej Arsejevi Tarkovskij: Zapeetn as

iNDiEFiLM - web o nezvislm filmu

 
aktuální zpravodajství
Čtyřikrát modrý Grečner
     Ve velkém stylu zahájil v novém roce 2025 svou ediční činnost Slovenský filmový ústav - právě totiž na BD vydal čtveřici filmů spojenou se jménem klasika slovenské kinematografie Eduarda Grečnera. Na čtyřech samostatných BD, na obalech označených logem ´Eduard Grečner: Komplet Collection´, jsou všechny režisérovy filmy ze šedesátých let, tedy trojice Každý týždeň sedem dní (1964), Nylonový mesiac (1965) a Drak sa vracia (1967) a na zbylém BD je celovečerní dokument Pravda je to najdôležitejšie (2023) Maroše Brázdy, vystavěný na vzpomínkách tehdy dvaadevadesátiletého Grečnera (letos v září oslaví 94. narozeniny). Všechny čtyři disky jsou "holé", tedy bez bonusových materiálů a všechny tři Grečnerovy černobílé filmy jsou na nich uloženy v restaurovaných verzích se zvukovou stopou 2.0 a se třemi titulkovými sadami (slovenská, slovenská pro neslyšící a anglická). Pro pořádek dodávám, že z Grečnerovy filmografie byl dosud na "nosičích" dostupný pouze snímek Drak sa vracia, který vyšel v roce 2008 na DVD na Slovensku (též přičiněním SFÚ) a následně v roce 2013 na DVD a v roce 2022 na BD v Británii, v obou případech přičiněním společnosti Second Run (v bonusové sekci britského BD byl i v roce 2022 vzniklý dvacetiminutový "film o filmu").
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 13.1. 2025/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 6.1. do 19.1. 2025)
     V právě končícím týdnu nebyl v obchodech na DVD k nalezení žádný ze "Zónou sledovaných titulů".
     V příštích sedmi dnech bude na DVD k nepřehlédnutí snímek Joker: Folie a Deux (2024) Todda Phillipse (Warner/MagicBox).
     A "modré placky"? Zatímco minulý týden se bez zajímavějších novinek na BD i UHD obešel, v týdnu příštím je na BD i UHD ohlášen muzikál Joker: Folie a Deux (2024) Todda Phillipse (Warner/MagicBox) a na UHD snímek Sedm (Se7en, 1995) Davida Finchera (Warner/MagicBox).
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 12.1. 2025/

Dějiny čtení
     •   "Na Maxu se nově objevila i novinka rumunského režiséra Radu Judeho, nesmlouvavá satira ´Od konce světa nic dobrého nečekejte´, reflektující groteskní podstatu naší přítomnosti, kdy namísto skutečných hodnot vytváříme jen další a další svá virtuální já. Julia Reichert byla režisérkou řady oceňovaných dokumentů, např. oscarové ´Americké fabriky´, a zakladatelkou distribuční platformy ´New Day Films´. V roce 2022 podlehla rakovině. Krátkometrážní dokument ´Julia´s Stepping Stones´, dostupný na Netflixu, je příběhem jejího života, vyprávěným jejími vlastními slovy." V DOK Revue se objevilo lednové "vydání" pravidelné rubriky na filmové téma ´Nenechte si ujít´ Martina Šrajera. Více tady.
       •   "Už Hanákova hraná prvotina ´322´ vyvolala nelibost nastupujícího husákovského režimu. Obnovující se rigidní komunistický režim nemohl přijmout jeho skrytou výzvu k sebereflexi a k záchraně před diagnózou šířící se společenské rakoviny, jak byla vyjádřena v číselném názvu snímku. Ale i když byl snímek hned v roce 1970 vyřazen z distribuce jako ideově nevhodný, projekt ´Obrazů starého sveta´ se mezitím podařilo v nepřehledné situaci přenést do ´Štúdia hraných filmov Bratislava–Koliba´ a realizovat jej tam dokonce jako celovečerní film pro kina. Ten se sice dočkal v roce 1972 dvoudenního předpremiérového promítání v Bratislavě, vzápětí byl však také zakázán a uložen do trezoru, z něhož se směl vynořit až po šestnácti letech." O mém milovaném snímku Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka napsal pro Forum 24 Jan Lukeš. Více tady.
       •   "Filmové projekce ´Popkulturních milníků´ v pražském kině Aero budou samozřejmě pokračovat i v roce 2025. Máme pro vás pár prověřených klasik, nečekaných novinek a několik specialit. A právě pořádnou specialitou začneme, protože jsme si pro vás nachystali film, který jste nejspíš viděli a nejspíš máte hodně rádi, ale dost pravděpodobně jste si ho nemohli na velkém plátně nikdy vychutnat v té správné verzi. V Kině Aero se totiž bude promítat opus Ridleyho Scotta ´Království nebeské´ v režisérském sestřihu, který je o téměř tři čtvrtě hodiny delší než kinoverze." Raritní veřejnou projekci rozšířené verze snímku Království nebeské (Kingdom of Heaven, 2005) Ridleyho Scotta pořádá redakce Moviezone. Více tady.
       •   "Většina streamovacích služeb v roce 2024 zdražila. Začala s tím v dubnu SkyShowtime. Jako první na našem trhu navíc zavedla zlevněný paušál s reklamou, od jara ho nabízí za 159 Kč měsíčně. Na podzim přišla druhá aktualizace jejího ceníku a s ní zvýšení technické kvality pořadů, konečně začala podporovat Ultra HD. Ale jen pro ty, kdo si připlatí – rozlišení 4K a prostorový zvuk si mohou užívat předplatitelé prémiové varianty za 299 Kč měsíčně. V květnu na český trh s velkou slávou dorazila předělaná aplikace Max, nástupce dřívější platformy HBO Max. Upravený koncept znamenal také upravený ceník. Předplatné podražilo na 219 Kč měsíčně, respektive 299 Kč měsíčně za variantu Premium. Její katalog se rozšířil o pořady z produkce Discovery nebo živé vysílání mezinárodní CNN, ale klíčovým letním tahákem se staly přenosy z olympiády." Bilanci dění na videotékách v roce 2024 sepsal pro Lupu Filip Rožánek. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 11.1. 2025/

Černobílá Kytice v modrém
     Databáze IMDb ke včerejšku uvádí, že snímek The Artist (2011) Michela Hazanaviciuse získal 162 cen a v případě dalších 204 zůstalo u nominace. Netuším, jak zjistit, zda se nějakému filmu podařilo nasbírat cen víc, považuji ale za vysoce pravděpodobné, že i kdyby ano, mnoho takových nebude. Hledání příčin, proč se tak stalo, ale není nijak složité, ostatně Aleně Prokopové se je svého času v recenzi psané pro Lidové noviny podařilo vystihnout v pouhých čtyřech větách včetně vzorové oscarové predikce ("panáků" filmu nakonec Weinsteinové zařídili pět): "Masový úspěch Hazanaviciusova snímku má kořeny zcela jinde: The Artist totiž umožňuje většinovému publiku pocítit, že je chytřejší, než kdy ve skutečnosti může být. Miliony diváků, kteří možná nikdy v životě neviděli žádný němý ani černobílý snímek, se totiž na něm baví s pocitem, že jde o snímek složitý, historizující a intelektuálský. Tvářit se jako ´art´ a fungovat jako útěšný mainstream - to je pozoruhodný výkon. Nebude proto vůbec divu, když dravá marketingová strategie amerického distributora, společnosti Weinstein Company, dotlačí tenhle milý, ale značně přeceněný snímek až na oscarové výšiny." Filmu se stejně jako ve světě návštěvnicky dařilo i v českých kinech, před dvanácti lety se ho ale Bonton přesto rozhodl vydat jen na nejstarším typu nosiče. Letos v únoru pak dojde k překvapivému návratu Hazanaviciusova snímku do tuzemské videodistribuce, navíc nikoliv v podobě dolisu, ale v nové edici, přičemž jeho nový vydavatel, společnost MagicBox, ho tentokrát vydá nejen na DVD, ale v premiéře i na BD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 10.1. 2025/

Ultimátních Sedm
     O chystané premiérové edici snímku Sedm (Se7en, 1995) Davida Finchera na ultimátním typu nosiče s českou podporou jsem na Zóně poprvé psal už loni v únoru, termín jeho vydání ale společnost Warner opakovaně odsouvala (původně byl disk ohlášen na květen 2024) a nakonec se UHD zájemci dočkají až v roce s pětkou na konci. Od edice, která do tuzemských obchodů dorazí (ve steelbooku a v kombo-verzi s BD) v příštím týdnu, si Fincherovi obdivovatelé - vzhledem k jeho příslovečnému perfekcionismu - slibovali mimořádně precizní přepis, dle dostupných informací ale půjde o zcela výjimečnou rekonstrukci tři desetiletí starého filmu. Dostupné informace o přepisu zesumarizoval Štěpán Čermák, tentokrát nikoliv na Blu-space, nýbrž na jeho Blu-shopu: "S jistotou se dá říct, že nový 4k Ultra HD Blu-Ray ze zdrojových materiálů dostává naprosté maximum. Warneři totiž původní Super35 analogový film, na který Fincher ´Sedm´ točil, při příležitosti výročí nově skenovali v 8k. V tom samém i na dnešní poměry monstrózním rozlišení pak byl film kompletně restaurován. Neprošel přitom ´jen´ standardními restauračními pracemi. Pod Fincherovým dohledem se rok a půl upravovaly barevné korekce, čistily materiály, upravovaly VFX - vše v 8k, aby se pak následně vytvořil nový 8k master, který blíže odpovídá Fincherově vizi. Organický pohyb filmového materiálu se stabilizoval, stejně tak režisér nechal stabilizovat některé jízdy kamerou, eliminoval drobné rozdíly mezi filmovými materiály od Kodaku a Deluxe, které kameraman během natáčení docela běžně ´míchal´, navrch se v některých interiérových scénách dodatečně předělávala pozadí v oknech, jejichž matte painting a jasová nedokonalost ´prošla´ na filmu, ale v digitálu už je chtěl Fincher mít ´čistá´. A jako bonus nechal Fincher odstranit vlas z obličeje Gwyneth Paltrow v jedné z intimních scén. Drobnost přesně ve Fincherově stylu. Retouching a remastering vedl k nové digitální podobě thrillerové klasiky v takové podobě, která blíže odpovídá režisérovým aktuálním standardům a požadavkům na technickou preciznost. Jelikož neexistuje 8k distribuční řetězec, 8k se ve výsledné podobě downsamplovalo do 4k. Stejně jako nové digitální distribuční kopie pro IMAX kina tak bude 4k Ultra HD Blu-ray těžit z dostupných materiálů naprosté maximum. Lépe film nikdy nevypadal - a už ani nebude."
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 9.1. 2025/

Poslední ostří hoši
     V původní verzi včerejšího zóního textu o v ČR chystaném BD s westernem John Chisum (Chisum, 1970) Andrewa V. McLaglena byly heslovitě vypsány i další režisérovy filmy vydané na DVD s českou podporou, protože jsem ale o existenci jednoho dalšího až do včerejška netušil (upozornil mě na něj mailem Leoš Kovář), příslušnou pasáž jsem ze Zóny odstranil a k tematu se vracím v samostatné zprávě. Pokud si do zdejšího vyhledavače zadáte režisérovo jméno, "vyhodí" vám jedenáct odkazů na starší texty, v nichž je zmíněno dalších pět režisérových filmů. Westerny Shenandoah (1965) a Vzácné plemeno (The Rare Breed, 1966) vydal v Evropě (i v ČR) s českými titulky v roce 2004 Universal, pod edicemi válečných snímků Divoké husy (The Wild Geese, 1978) a Návrat od řeky Kwai (Return from the River Kwai, 1989) je v ČR "podepsána" společnost Vapet (v prodeji se poprvé objevily v letech 2006 a 2007) a "nejzakamuflovanější" je tuzemské vydání televizního snímku Tucet špinavců: Další mise (The Dirty Dozen: Next Mission, 1985), který se v ČR neprodával samostatně, ale jen jako "bonus" dvoudiskové warnerské speciální edice filmu Tucet špinavců (The Dirty Dozen, 1967) Roberta Aldriche, vydané v červnu roku 2006. Oním výše zmíněným McLaglenovým snímkem, o jehož "počeštěné" existenci na DVD jsem až do včerejška netušil, je drsný "peckinpahovský" western Poslední ostří hoši (The Last Hard Men, 1976), v němž si zahráli Charlton Heston, James Coburn a Barbara Hersheyová a který bývá nejčastěji zmiňován kvůli kurióznímu použití hudby Jerryho Goldsmitha, jejíž totožný ústřední motiv se poprvé objevil už o 7 let dříve ve westernu 100 pušek (100 Rifles, 1969) Toma Griese. Disk s Posledními ostrými hochy vydala před 21 lety (v roce 2004) s dvaceti titulkovými sadami (včetně české) v Evropě společnost 20th Century Fox a prokazatelně byl v prodeji v Německu, Holandsku, Itálii a Španělsku (do ČR ho tehdejší distributor foxovské produkce, společnost Bonton, nedovezl). Protože disk nebyl nikdy zreeditován, je dnes sehnatelný už jen v bazarech a případní zájemci by si měli dát pozor na to, že české titulky jsou jen na foxovské edici z roku 2004 - v některých zemích totiž western následně vyšel i v dalších edicích připravených jinými vydavateli (např. v Německu společností Euro Video) a s odlišnou titulkovou výbavou.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 8.1. 2025/

Chisum
     Western John Chisum (Chisum, 1970) Andrewa V. McLaglena s Johnem Waynem v hlavní roli vyšel v Evropě na DVD v časech tak dávných, že ještě neexistovala Zóna, a protože ho tehdy společnost Warner nevybavila českou podporou, nenašel jsem mnoho let jediný důvod jeho existenci zmínit. Ten přišel až v roce 2016, v souvislosti s rozhodnutím Warnerů vydat film ve "vysokém rozlišení", umístit na příslušné BD i české titulky, naplánovat jeho tuzemskou distribuční premiéru a nakonec ji těsně před vydáním bez jakéhokoliv vysvětlení zrušit, takže v následujících letech si zájemci BD mohli koupit v provedení s českými titulky výhradně jen na zahraničních e-shopech, například v Německu či Španělsku. Ke změně tohoto stavu dojde až letos, kdy se osm let staré BD na "druhý pokus" do tuzemské distribuce přece jen dostane, a to v březnové várce premiér MagicBoxu.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 7.1. 2025/

Gromitologie
     Jméno Gromit "prochází" Zónou hned od jejích počátků - ani ne čtvrt roku od jejího vzniku (na začátku dubna 2002) jsem totiž ve zprávě nazvané ´Kdy dojde na Wallace a Gromita?´ psal o jednom z "prokletých" DVD, čímž vždy myslím disky, které byly distributorem ohlášeny do tuzemské distribuce a jejichž vydání bylo na poslední chvíli zrušeno. Oním diskem byla kompilace Wallace & Gromit, ohlášená v ČR Universalem před Vánoci roku 2021 a tehdy marně očekávaná natěšenými obdivovateli legendární "plastelínové" dvojice stvořené Nickem Parkem a jeho studiem Aardman. Příhody nepraktického vynálezce pana Wallace a jeho psa Gromita se na DVD s českou titulkovou podporou poprvé ocitly až o 5 let později, kdy Universal vydal jejich první (a až do loňska) poslední celovečerní film Wallace & Gromit: Prokletí králíkodlaka (Wallace & Gromit in the Curse of the Were-Rabbit, 2005), v ČR tehdy distribuovaný Bontonem. K nápravě restu z roku 2001 došlo až z desetiletou prodlevou, v roce 2011, kdy společnost HCE poslala na novinové stánky dva disky nazvané Wallace & Gromit - Cesta na Měsíc a Wallace & Gromit - Nesprávné kalhoty, které shromáždily všechny existující středometrážní filmy s oběma hrdiny. První disk nabídl snímky Cesta na Měsíc (Wallace & Gromit: A Grand Day Out, 1989) a O chloupek (Wallace & Gromit: A Close Shave, 1995) plus polovinu videofilmu Wallace & Gromit´s Cracking Contraptions (2002), v němž aardmanovští animátoři představili desítku Wallaceových nepopsatelných vynálezů (na DVD jsou epizody Gastromat, Telemazec, Hi-tech fotbálek, Sněhulákotron a Turbovařič) a druhý disk obsahoval filmy Nesprávné kalhoty (Wallace & Gromit: The Wrong Trousers, 1993), Otázka chleba a smrti (Wallace and Gromit in ´A Matter of Loaf and Death, 2008) a zbylou pětici skečů ze série Cracking Contraptions (epizody Vysušenkovač, Gratuloid, Nebezpečná vesta, Spinkatron a Nákup č. 13). Tato dvojice disků, bohužel nevybavená českými titulky (menu nabídlo jen volbu mezi neotitulkovaným originálním zvukem a českým dabingem), se na českém trhu s dalším pětiletým odstupem (tedy v roce 2016) objevila podruhé v podobě dvojdiskového packu prodávaného společností Bohemia Motion Pictures pod označením Komplet Wallace a Gromit. Od roku 2011 až do letoška tak trval šťastný stav, kdy byly všechny existující filmy s Wallacem a Gromitem (středometrážní i celovečerní) vydány v ČR na DVD, ten celovečerní s českými titulky a všechny středometrážní v dabované verzi. Tato situace se změnila až loni před Vánoci, kdy měl v britských kinech premiéru druhý "gromitovský" celovečerák Wallace a Gromit: Pomstu poznáš po peří (Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl, 2024), společně režírovaný Nickem Parkem a Merlinem Crossinghamem. Šance, že by v budoucnu vyšel na nějakém typu "počeštěného" nosiče, je bohužel nulová, tuzemští gromitovští fandové si ho ale s českými titulky (či dabingem) mohou už tři dny pustit na Netflixu...
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 6.1. 2025/

Vyšlo/vyjde (pro týdny od 30.12. 2024 do 12.1. 2025)
     I tentokrát to bude stručné - jak v týdnu právě končícím, tak v týdnu příštím se v obchodech neobjevil, a ani není ohlášen, žádný ze "Zónou sledovaných titulů" na DVD, BD ani UHD.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 5.1. 2025/

Dějiny čtení
     •   "Hezkou promo akci pro první lednový víkend připravila streamovací služba Apple TV+. Kdo ještě nemá její předplatné, či ho má aktuálně pauznuté, může si užít komplet knihovnu všech jejich původních seriálů a filmů zcela bez omezení. Je jedno, jestli máte nový či starý počítač, zda fandíte platformě Windows či Mac, prostě se staženou aplikací Apple TV a zřízením či přihlášením do Apple účtu se vám celá knihovna otevírá." Příležitost zhlédnout zdarma rozšířenou verzi Napoleona (2023) Ridleyho Scotta či Zabijáky rozkvetlého měsíce (Killers of the Flower Moon, 2023) Martina Scorseseho nabízí v sobotu 4. a v neděli 5. ledna videotéka Apple TV+. Více tady.
       •   "Paris Photo tradičně oslovuje nějakou významnou osobnost, aby vybrala fotografie, které z jejího pohledu patří k nejzajímavějším na veletrhu. Letos to byl Jim Jarmusch a jeho výběr byl zaměřen ke stému výročí vzniku surrealismu. Mezi své favority zařadil i fotografii od Libuše Jarcovjákové. Měly jsme samozřejmě velkou radost. Já i kurátorka Sonia Voss jsme toto dílo vnímaly jako klíčové pro naši expozici, takže jsme byly moc rády, že i on to viděl podobně jako my. Přineslo nám to velký zájem veřejnosti." V nečekaném kontextu se na Aktuálně.cz objevilo jméno režiséra Jima Jarmusche. Více tady.
       •   "Velkým Costnerovým comebackem byl před šesti lety seriál ´Yellowstone´. Trhal rekordy sledovanosti nejenom na americkém Paramount Network, ale i na různých streamech po celém světě. Kevin si však během covidu řekl, že dost už bylo Zlatých glóbů a milionů dolarů za roli drsného rančera Johna Duttona a je na čase znovu režírovat. Oprášil desítky let cizelovanou/odkládanou westernovou epiku ´Horizont´, poslal do řiti nejúspěšnějšího současného televizního showrunnera Taylora Sheridana, upsal svojí duši distribuujícím Warnerům, zastavil nemovitosti, vytasil následně z vlastní kapsy desítky miliony dolarů, vyslal první ´Horizont´ na prestižní filmový festival v Cannes a… krutě v kinech pohořel." Tradiční žebříček největších kasovních propadáků za rok 2024 napsal pro Moviezone Jiří Pospíšil. Více tady.
       •   "Strávil jsem na ´Amadeovi´ šest měsíců. Byla to velká škola, hodně mi pomohla i po sametové revoluci. Viděl jsem, jak pracují skuteční profíci. Dneska jede natáčení stylem honem, honem. Moc se nezkouší, hlavně aby bylo co nejméně natáčecích dnů. Na ´Amadeovi´ dostal každý svůj čas na to, aby se připravil na záběr. Musel ale také odvést perfektní práci. Což nemuselo být lehké. V jedné scéně bývali herci, tanečníci, muzikanti… Vzpomínám si, jak chtěl Miloš už točit, ale můj (americký) kolega u kamery si pro mě ještě vyžádal čas, který jsem samozřejmě dostal." Rozhovor s kameramanem a fotografem Antonínem Maříkem vyšel na Novinkách. Více tady.
Připravit k tisku | Doporučit článek  /otištěno 4.1. 2025/




 
katalog
Katalog "netuctových"
a klasických filmů na DVD a BD
s českou jazykovou podporou

A B C Č D E F G H CH I J K L M 
N O P Q R S Š T U V W X Y Z 
Zobrazit kompletní katalog »»»

Šepiťková Larisa
Vzestup (Voschožděnije, 1976) - Řitka Video - disk trpí několika technickými "neduhy" včetně rozsynchronizovaného zvuku s obrazem! (více o tom tady)
Vzestup (Voschožděnije, 1976) - Řitka Video - opravené vydání! - vyšlo 29.7. 2008 ve "stánkové" řadě DVDMag

Šlégl Čeněk
Armádní dvojčata (1937) - FEX (též  vyšlo 9.12. 2015 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Jarčin profesor (1937) - FEX (též vyšlo 5.10. 2016 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Děti na zakázku
(1938) - FEX (též vyšlo 18.2. 2015 ve "stánkové" řadě společnosti FEX)
Ulice zpívá (1939) - FEX (též vyšlo 5.3. 2010 ve "stánkové" řadě Legendy českého filmu)

Špelina Karel
Krb bez ohně (1937) - FEX

Šulík Martin
Neha (1991) - SFÚ - slovenské vydání
Neha /BD/ (Tenderness, 1991) - Second Run - restaurovaná verze - britské vydání
Všetko čo mám rád (1992) - MagicBox
Všetko čo mám rád /BD/ (1992) - SFÚ - restaurovaná verze - vyšlo jen jako součást boxu Slovenský film 2 - slovenské vydání
Záhrada (1995) - MagicBox
Záhrada /BD/ (1995) - SFÚ - restaurovaná verze - slovenské vydání

Klíč k určování trpaslíků aneb poslední cesta Lemuela Gullivera
(Der Schlüssel, um Zwerge zu definieren oder Lemuel Gullivers letzte Reise, 2002) - Absolut Medien - německé vydání
Muž se zaječíma ušima (2020) - MagicBox
další režisérovy "tuctovější" filmy na DVD - Orbis Pictus (1997), Krajinka (2000), Sluneční stát (2004),
Cigán (2011), Slovensko 2.0 (2014), Tlumočník (2017)

Švankmajer Jan
Něco z Alenky (1988) - Athanor - restaurovaná verze!
Něco z Alenky /BD/ (1988) - Athanor - restaurovaná verze! - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Lekce Faust (1994) - Athanor - restaurovaná verze!
Lekce Faust /BD/ (1994) - Athanor - restaurovaná verze! - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Spiklenci slasti
(1996) - Athanor - restaurovaná verze!
Spiklenci slasti /BD/ (1996) - Athanor - restaurovaná verze! - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Otesánek (2000) - Warner
Otesánek (2000) - Athanor - restaurovaná verze!
Otesánek /BD/ (2000) - Athanor - restaurovaná verze! - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Šílení (2005) - Warner
Šílení (2005) - Athanor
Šílení /BD/ (2005) - Athanor - restaurovaná verze! - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Přežít svůj život
(2010) - Bonton
Přežít svůj život (2010) - Athanor
Přežít svůj život /BD/ (2010) - Athanor - v prodeji jen jako součást boxu "Filmy Jana Švankmajera"
Hmyz (2018) - Athanor
Hmyz /BD/
(2018) - Athanor


     VYSVĚTLIVKY KE KATALOGU
    
Toto je denně aktualizovaný kompletní seznam "netuctových" a klasických filmů, které vyšly (či vyjdou) na DVD, BD a UHD s českými titulky či (alespoň) dabingem.
     U filmů je uveden český a původní název, rok natočení, vydavatel a (za lomítkem) český distributor (pokud je vydavatel s distributorem totožný, např. v případě některých disků společností MagicBox, HCE, Bonton, SPI, Intersonic aj., je uveden jen jediný společný údaj).
     Pozor - řada filmů je již v ČR vyprodána či z tuzemské distribuce definitivně stažena. Tato situace není z pochopitelných důvodů v Katalogu zaznamenána - Katalog tedy zaznamenává pouze fakt, zda se titul v tuzemské distribuci někdy objevil a kdo ho v té době v ČR distribuoval.
     Pokud film vyšel ve více provedeních (singldisk, dvojdisk, SE atd.), je tato situace v Katalogu zachycena obvykle jen tehdy, pokud se jednotlivá vydání od sebe svým technickým provedením či obsahem liší (není tedy zaznamenána např. paramountská řada Golden Classic, v níž byly nezměněné disky jen vybaveny novým obalem a nejsou ani odlišovány reedice lišící se pouze přidáním českého dabingu k původnímu, jen titulkovanému vydání).
     Pokud není uvedeno jinak, mají všechny filmy v Katalogu české titulky a korektní obrazový formát (odpovídající režisérskému záměru). U ojedinělých případů, kdy je na disku místo titulků pouze dabing či je film prezentován v jiném než originálním obrazovém formátu (v "ořezu"), je to výslovně uvedeno a takto barevně zvýrazněno.
     Barevně odlišena jsou též DVD, která - ač mají české titulky či český zvuk - si v ČR ze tří důvodů nekoupíte:
     Takto jsou označeny filmy, jejichž vydání v ČR je teprve ohlášeno či které budou do ČR s největší pravděpodobností dovezeny, ale ještě se tak nestalo (podrobnosti o termínu vydání a dovozu do ČR jsou u jednotlivých DVD, BD či UHD uvedeny).
     Takto
jsou označeny filmy, s jejichž dovozem do ČR se zatím (a pravděpodobně vůbec) nepočítá, takže je lze pořídit jen na zahraničních e-shopech (vždy je uveden příklad alespoň jedné mutace disku, která má české titulky ve výbavě).
     Takto jsou označeny české filmy, které zatím nevyšly na DVD či BD v ČR, ale existují alespoň na DVD či BD vydaném v zahraničí v původním českém znění (a s místně příslušnými - tedy např. anglickými - vypinatelnými titulky). Pokud jsou tyto titulky "nevypinatelné" (tedy "natvrdo" umístěné do obrazu), je tato informace uvedena a barevně zvýrazněna. Původně byla v Katalogu zaznamenána všechna zahraniční vydání "netuctových" českých filmů, z důvodu jejich stoupajícího počtu byly ale na podzim 2009 z Katalogu odstraněny (stav Katalogu před touto selekcí, tedy se všemi zahraničními edicemi českých filmů vyšlými k 11.11. 2009, je "zaarchivován" tady).
     Zvláštní kód a barevné označení /BD/ a /UHD/ mají v Katalogu tituly vydané na nosiči BD a UHD.
     Výběr filmů je ryze subjektivní. Jsou-li z filmografie některého režiséra mezi "netuctové" či "klasické" filmy zařazeny pouze některé tituly, jsou pro úplnost jeho zbylé filmy dostupné na DVD a BD s českou podporou uvedeny jako poslední - barevně odlišená - položka.
    V Katalogu jsou (bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") zaznamenány všechny na DVD vydané české filmy, natočené do roku 1945. Pokud jde o zahraniční filmy, Katalog opět zaznamenává drtivou většinu filmů s CZ podporou natočených od počátku kinematografie do roku 1945 (opět bez ohledu na jejich "tuctovost" či "netuctovost") - vyřazeny byly jen tituly, jejichž pitomost je zcela nesporná.
     Autor uvítá jakékoli upřesnění údajů v Katalogu či upozornění na případné chyby.


 Optimalizováno pro IE 5.5 (800 x 600)Copyright © 2002 - 2025, Code by Haireus & Content by ZonaEngine: (pre)Bloudil